Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 21 luty 2022 18:57

Nowe telewizory Samsung. Wkraczamy w kolejny etap cyfryzacji telewizji

DVB-T2 DVB-T2 pixbay

Wiek XXI to czas zmian technologicznych. Postęp widać zwłaszcza w branży elektronicznej. Choć obecnie standardem naziemnej telewizji cyfrowej jest w Polsce DVB-T, to lada moment proces cyfryzacji w tym formacie przejdzie na kolejny etap – zastąpi ją standard DVB-T2.

 

Kiedy czeka nas zmiana częstotliwości?

Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy nie jest nowością, ponieważ mieliśmy już z nią do czynienia niemal dekadę temu. Wówczas wielu odbiorców, którzy korzystali z tradycyjnych naziemnych anten, musiało wymienić telewizory na nowsze modele lub dokupić dekoder przystosowany do odbierania nowego sygnału. Do tej pory obowiązującym w Polsce standardem był DVB-T, ale zbliża się zmiana nadawania standardu telewizji naziemnej, co dla niektórych oznacza ponowną wymianę telewizorów lub zakup odpowiedniego dekodera. Nowym standardem będzie DVB-T2.

Urząd Komunikacji Elektronicznej apeluje, by sprawdzić zwłaszcza odbiorniki naszych rodziców czy dziadków, ponieważ zmiana systemu kodowania jest faktem, a osoby starsze mogą potrzebować pomocy w tej sprawie. Nie ma jednak większych powodów do niepokoju z racji tego, że zbliżająca się zmiana na nowy standard nadawania DVB-T2 na pewno przebiegnie o wiele łagodniej, niż miało to miejsce niemal 10 lat temu.

Znaczna większość nowoczesnych odbiorników telewizyjnych, oczywiście włączając w poczet tych urządzeń telewizory Samsung, obsługuje już standard DVB-T2. Z tego powodu istnieje duże prawdopodobieństwo, że telewizory większości Polaków są po prostu gotowe na zbliżającą się wielkimi krokami zmianę. Jeśli jednak Twój odbiornik nie jest przystosowany do nowoczesnego standardu, to kupując nowe urządzenie, zwróć uwagę, czy na pewno jest ono technologicznie zgodne ze standardem DVB-T2/HEVC.

Rozwój telewizji w lepszym standardzie nadawania

Jeśli zastanawiasz się, czy musisz kupić nowy odbiornik, aby móc bez ograniczeń oglądać telewizję w nowym standardzie DVB-T2, najpierw musisz sprawdzić, czy Twój telewizor jest kompatybilny z nim i z systemem kodowania HEVC. Sam fakt posiadania odbiornika z tunerem DVB-T2 jest więc niewystarczający.

DVB-T2 w Polsce – harmonogram

Zmiany dotyczące rozwoju standardu nadawania wejdą w życie w II kwartale 2022 roku. Już teraz zostały uruchomione testowe programy* nadawane w nowym standardzie.

*Dostępność kanałów testowych jest uzależniona od lokalizacji.

Według prognoz Urzędu Komunikacji Elektronicznej proces przejścia z kodowania kanałów z DVB-T na DVB-T2 ma zakończyć się do 30 czerwca 2022.

Zobacz, kiedy zmiana nastąpi w Twojej okolicy. DVB-T2 w Polsce – harmonogram:

Etap 1. – od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;

Etap 2. – od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;

Etap 3. – od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;

Etap 4. – od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę), okolice Zalewu Wiślanego.

Już wiesz kiedy należy spodziewać się zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2. Aby nie stracić możliwości oglądania naziemnej telewizji cyfrowej, wkraczając w kolejny etap cyfryzacji zaopatrz się w nowy telewizor z tunerem DVB-T2/HEVC lub dekoder jeśli Twój odbiornik nie jest przystosowany do nowego standardu.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.