Wydrukuj tę stronę
czwartek, 23 czerwiec 2022 11:23

"Tanie gotowe spółki" – diabeł tkwi w szczegółach: sprawdź je przed zakupem!

gotowe spółki z historią gotowe spółki z historią pixabay

Pomimo że kupno gotowej spółki jest w większości przypadkach bezpieczne, to niestety zdarzają się nieuczciwe osoby, które chcą odzyskać na przykład kapitał zakładowy lub pozbyć się problemów ze spółką przekazując je komuś innemu.

W życiu wszystko, co bardzo tanie w porównaniu do średniej ceny trzeba prześwietlić dokładniej i nie inaczej jest z kupnem gotowej spółki.

Sprawdź szczegóły dotyczące spółki

Najłatwiej jest prześwietlić spółkę bez historii. Taką, która ma czystą kartę, żadnych kontrahentów, zamówień ani zobowiązań. W takim przypadku wystarczy, że poprosisz sprzedającego o kilka dokumentów: roczne sprawozdanie finansowe, zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu spółki w opłacaniu składek oraz zaświadczenie z US o niezaleganiu w podatkach. Dodatkowo na własną rękę możesz sprawdzić na podstawie danych spółki BIK (biuro informacji kredytowej), Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników ERIF i BIG InfoMonitora.

W przypadku spółki bez historii spółka nie powinna znajdować się w żadnym systemie dłużników, ale także roczne zeznanie finansowe powinno zawierać bardzo mało danych, a ich analiza nie powinna być skomplikowana. Analizując gotową spółkę z historią, trzeba być bardziej uważnym i warto o pomoc poprosić księgowego lub specjalistę z dziedziny finansów i rachunkowości spółek, gdyż diabeł tkwi w szczegółach i często pomimo braku wpisania do rejestru dłużników i pozytywnych informacjach z BIK w roku rachunkowym mogło dojść do nieprawidłowości, z których dopiero będzie trzeba się wytłumaczyć.

Jak nie dać się oszukać?

Istnieją sposoby, by po prostu nie dać się oszukać. Po pierwsze unikaj ogłoszeń o sprzedaży spółki na portalach z ogłoszeniami – typu OLX czy na portale społecznościowe. Zaufaj wyspecjalizowanej w dziedzinie handlu spółkami firmie, która ma duże doświadczenie i długi okres jest na rynku. Taka firma nie może pozwolić sobie na zniszczenie reputacji.

Kolejnym działaniem, jakie powinieneś podjąć, jest weryfikacja właściciela spółki. Sprawdź, czy jest on pierwszym i jedynym właścicielem. Niektóre osoby skupują spółki na dalszy handel i nie interesuje ich historia spółki. Pamiętaj, że jeśli kupisz spółkę od osoby X, a ona wcześniej odkupiła ją od osoby Y, to po kupnie spółki i ujawnieniu nieprawidłowości w jej działaniu czy zadłużeniu powstałym za czasu osoby Y – możesz mieć ogromne kłopoty. Osoba X, czyli sprzedawca może ręczyć tylko za swoje działania, a nie za to, co wystąpiło wcześniej.

Dodatkowo powinieneś poprosić o wpisanie w umowie lub w formie dodatkowego aktu notarialnego pewnych bardzo ważnych wpisów, które przeniosą odpowiedzialność za wszelkie próby oszustwa na osobę sprzedającą. Jeśli będzie miała nieuczciwe zamiary, na pewno na wprowadzenie takich punktów się nie zgodzi, w takim przypadku podziękuj za współpracę i nigdy tam nie wracaj. Poniższe zapisy powinny znaleźć się w umowie:

  • Gwarancja, że sprzedawana spółka nie była (i nadal nie jest) stroną w żadnej umowie,
  • Gwarancja, że spółka nie jest zadłużona i nie posiada żadnych zobowiązań wobec ZUS, US ani innych podmiotów,
  • W przypadku wystąpienia ukrytego w dniu zakupu zadłużenia spółki oraz zobowiązań (powstałych przed sprzedażą spółki) sprzedający zobowiązany jest do ich pełnego pokrycia.

Podsumowując, pamiętaj o tym, by odpowiednio dobrać firmę, która specjalizuje się w handlu gotowymi spółkami. Lepiej postawić w tym wypadku na sprawdzonych kontrahentów jak LTD Solutions – inaczej musisz liczyć się z tym, że oferty najtańsze mogą nieść za sobą spore ryzyko. Oprócz wyboru sprzedawcy dokładnie przejrzyj spółkę na przykład pod kątem tego, czy sprzedawca był jedynym i pierwszym właścicielem oraz przejrzyj dokumentację spółki. Lepiej poświęcić jeden czy dwa dni więcej na weryfikację, niż zostać z ogromnymi problemami.