Wydrukuj tę stronę
czwartek, 20 styczeń 2022 12:35

Fotografia ślubna – jaką usługę wybrać? Czym się kierować przy wyborze fotografa?

Paweł Kotas Fotografia Paweł Kotas Fotografia pixabay

Po długiej przerwie można zacząć ponownie planować ślub i wesele w takiej formie, jaka najbardziej nam odpowiada. Coraz więcej osób szuka zatem odpowiedniej daty, miejsca i oprawy na ten ważny dzień.

Jedną z kwestii, które warto przemyśleć już na początkowym etapie przygotowań do ślubu i wesela jest wybór usług fotograficznych oraz rodzaju usługi, która zostanie wykonana. Jedną z ciekawszych propozycji jest fotoreportaż ślubny. Na czym on polega i jakie kwestie wziąć pod uwagę przy wyborze fotografa na wesele?

Fotoreportaż ślubny – poznaj zalety takiej usługi fotograficznej

Fotoreportaże ślubne stają się coraz popularniejszą usługą, jeśli chodzi o utrwalenie wydarzeń tego ważnego dnia. Usługa ta polega na sporządzeniu relacji z całego dnia i nocy. Fotograf towarzyszy Młodym i ich rodzinie niemalże na każdym kroku. W zależności od ustaleń w takiej relacji mogą znaleźć się zdjęcia z przygotowań do ślubu np. wykonywania makijażu czy upinania włosów, błogosławieństwa rodziców, samego ślubu i wesela.

Taka forma uwiecznienia wydarzeń pozwala na uchwycenie wyjątkowych momentów i emocji, które towarzyszą wszystkim uczestnikom uroczystości. Takiej możliwości nie ma w czasie pozowanych sesji. W zależności od potrzeb i ustaleń, fotoreportaż ze ślubu jest główną usługą, którą się zamawia lub jest uzupełnieniem sesji w plenerze lub studio.

Jeżeli chcesz się przekonać, jak wygląda taki fotoreportaż, zajrzyj na stronę Paweł Kotas Fotografia i zobacz wpis Pałac Mała Wieś wesele.

Sesje w plenerze i w studio – dalej popularne

Rosnące zainteresowanie fotoreportażami ślubnymi nie oznacza, że inne usługi fotograficzne nie są już tak często wybierane. Sesje studyjne i plenerowe również są wybierane bardzo często. Mają one swój urok i w zależności od fotografa oraz Pary Młodej mogą również stanowić ciekawą pamiątkę na lata. Warto też wspomnieć o sesjach narzeczeńskich, które także mogą odbywać się w studio lub w plenerze. Są one wybierane jako pamiątka z czasu przygotowań do ślubu. Część osób decyduje się na takie rozwiązanie z uwagi na to, że pozwalają one zapoznać się z tym, jak wygląda praca z fotografem i później, na głównej sesji jest o wiele łatwiej pracować nad kolejnymi kadrami.

Wybór fotografa na ślub – przekonaj się, czym kierować się przy wyborze

Zanim rozpoczniesz rozmowy z fotografami, możesz zapoznać się z wykonywanymi wcześniej przez nich zdjęciami. Jest to bardzo ważne, jeśli zależy Ci na konkretnym wykańczaniu fotografii lub zdjęciach w określonej scenerii. Kolejnym krokiem może być zapoznanie się z opiniami o danej osobie. Zarówno portfolio jak i opinie znajdziesz w sieci, na stronie internetowej fotografa, a także jego profilach społecznościowych. Ważnym elementem jest także ustalenie szczegółów, które zostaną zapisane w umowie. Oprócz podstawowych kwestii związanych z wynagrodzeniem i wykonaniem usługi, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak np. forma oddania zdjęć, czy tylko te poddane obróbce będą dostępne dla klienta, zastępstwa w razie choroby fotografa, czy kar umownych, gdyby nie doszło do realizacji umowy z winy którejś ze stron.