czwartek, 09 maj 2024 15:15

Gang złodziei samochodów rozbity w Warszawie

Gang złodziei samochodów rozbity w Warszawie Gang złodziei samochodów rozbity w Warszawie fot: pixabay

Policjanci ze stołecznej grupy „Orzeł” rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżą i handlem samochodami. W akcji zatrzymano 10 mężczyzn, a zarzuty obejmują kradzież z włamaniem i paserstwo.

Czego się dowiesz:

  • Jakie działania podjęła policja w celu rozbicia gangu złodziei samochodów?
  • Gdzie działała zorganizowana grupa przestępcza rozbijana przez policję?
  • Jakie są główne zarzuty postawione członkom gangu?
  • Jakie są możliwe konsekwencje prawne dla liderów i członków grupy?
  • Jakie dowody zabezpieczyła policja podczas akcji rozbijania gangu?

Skuteczna operacja służb

Grupa przestępcza była aktywna głównie w Warszawie i okolicznych powiatach, ale jej działalność rozciągała się również na Belgiię i Holandię. Specjalizowała się w kradzieżach pojazdów, głównie marek amerykańskich, japońskich i koreańskich. Członkowie gangu mieli wyraźnie podzielone role: od pozyskiwania zleceniodawców, przez typowanie pojazdów, aż po ich demontaż i sprzedaż części za pośrednictwem portali internetowych. Policjanci z grupy „Orzeł”, wspierani przez funkcjonariuszy „BOA” oraz biegłych z Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymali 8 mężczyzn, z których wielu było już wcześniej notowanych za podobne przestępstwa.

Zabezpieczenie dowodów i zarzuty

Podczas akcji policjanci odzyskali zagłuszarki sygnału GPS, urządzenia do wykrywania lokalizatorów GPS oraz inny specjalistyczny sprzęt. Zabezpieczono również trzy pojazdy i części pochodzące ze skradzionych samochodów o łącznej wartości 615 tysięcy złotych. Rzeczniczka prasowa Komendy Stołecznej Policji, podkom. Barbara Szczerba, poinformowała, że dwóch liderów gangu, 37-latek i 45-latek, którzy przebywają już w areszcie śledczym, usłyszeli zarzuty kierowania grupą. Całkowite straty wynikające z działalności przestępczej szacowane są na 4 miliony złotych.

"Straty powstałe w wyniku ich przestępczej działalności sięgają 4 mln złotych." - Barbara Szczerba, rzeczniczka prasowa Komendy Stołecznej Policji.

Konsekwencje prawne

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat więzienia, za udział w grupie przestępczej do 8 lat, a za paserstwo do 5 lat pozbawienia wolności. Policja kontynuuje dochodzenie, aby całkowicie rozpracować sieć i zapobiec dalszym przestępstwom.

źódło: rmffm24.pl