poniedziałek, 13 maj 2024 14:17

Zdalna wieża kontroli lotów na Modlinie w Warszawie

Zdalna wieża kontroli lotów Warszawie Zdalna wieża kontroli lotów Warszawie fot: pixabay

Przełomowe zmiany nadchodzą w zarządzaniu ruchem lotniczym w Polsce. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, w odpowiedzi na rosnące potrzeby bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej, wdraża innowacyjny projekt zdalnej wieży kontroli lotów. Realizacja projektu rozpocznie się na przełomie lat 2026 i 2027, zgodnie z umową podpisaną przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i zarząd lotniska.

Czego się dowiesz:

  • Co to jest zdalna wieża kontroli lotów i jakie korzyści przynosi jej wdrożenie?
  • Kiedy ma zostać wdrożona zdalna wieża kontroli lotów w Modlinie?
  • Kto podpisał umowę dotyczącą wdrożenia zdalnej wieży kontroli w Modlinie?
  • Jakie technologie wspierają funkcjonowanie zdalnej wieży kontroli lotów?
  • Jakie są przyszłe perspektywy dla lotniska w Modlinie po wdrożeniu zdalnej wieży kontroli lotów?

Inicjatywa współpracy PAŻP z lotniskiem Modlin

Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP, wraz z Tomaszem Szymczakiem i Remigiuszem Kobierskim, członkami zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, podpisała umowę, która umożliwia rozpoczęcie prac nad wdrożeniem zdalnej wieży kontroli lotów. Wcześniejszy list intencyjny przekształcił się w konkretne zobowiązanie, mające na celu technologiczną modernizację i zwiększenie efektywności operacyjnej lotniska. „To krok milowy w naszych dążeniach do zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności lotniska w Modlinie,” komentuje prezes Jaworska-Maćkowiak.

"To krok milowy w naszych dążeniach do zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności lotniska w Modlinie," — Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP.

Technologia Remote Tower

Nowoczesna technologia Remote Tower to system oparty na zaawansowanych kamerach i czujnikach zamontowanych na terenie lotniska, które w czasie rzeczywistym przekazują obraz i dane do centrum kontroli ruchu lotniczego w Warszawie. To rozwiązanie pozwala na zdalne sterowanie ruchem lotniczym z jednego centrum dla wielu lotnisk. „Technologia Remote Tower zapewnia większą skalowalność i elastyczność w zarządzaniu ruchem lotniczym niż tradycyjne wieże kontroli,” wyjaśnia PAŻP. Funkcje, takie jak termowizja, umożliwiają obserwację w nocy oraz w trudnych warunkach pogodowych, zwiększając tym samym bezpieczeństwo operacyjne. Zintegrowane systemy radarowe i meteorologiczne oferują kontrolerom lotów dostęp do kompleksowych informacji, co pozwala na szybsze i bardziej świadome podejmowanie decyzji.

Korzyści i przyszłe perspektywy

Wdrażanie technologii Remote Tower nie tylko zwiększa bezpieczeństwo i efektywność operacji lotniczych, ale także obniża koszty operacyjne przez centralizację funkcji kontrolnych. Dzięki zdalnemu zarządzaniu, lotnisko w Modlinie może lepiej wykorzystać swój potencjał operacyjny, odpowiadając na rosnący ruch lotniczy i wymagania nowoczesnego lotnictwa. "Projekt ten stanowi ważny krok w dążeniu do stania się wiodącym hubem lotniczym w regionie," podkreśla zarząd lotniska.

"Projekt ten stanowi ważny krok w dążeniu do stania się wiodącym hubem lotniczym w regionie," — zarząd lotniska Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

Projekt zdalnej wieży kontroli lotów na lotnisku Warszawa-Modlin otwiera nowy rozdział w zarządzaniu przestrzenią powietrzną w Polsce. Dzięki nowoczesnej technologii i współpracy między PAŻP a zarządem lotniska, Modlin jest na dobrej drodze do stania się jednym z najbardziej nowoczesnych portów lotniczych w Europie, co z pewnością przyczyni się do wzrostu jego konkurencyjności i atrakcyjności na lotniczej mapie kontynentu.

źródlo: interia.pl