Czego się dowiesz:
- Jakie konsekwencje prawne grożą za prowadzenie hulajnogi pod wpływem alkoholu?
- Co mówią przepisy o jazdzie hulajnogą na chodniku?
- Jakie zachowanie należy przyjąć podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej wśród pieszych?
- W jakich okolicznościach doszło do potrącenia oś
Szczegóły zdarzenia
Kom. Kinga Drężek-Zmysłowska z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku poinformowała, że potrącenie miało miejsce, gdy dziewczynka wychodziła ze sklepu. Mimo że ofiara nie odniosła poważnych obrażeń, zdarzenie to wywołało duże zaniepokojenie. 17-latek, jak ustalili funkcjonariusze, miał w organizmie nieco ponad 0,3 promila alkoholu.
"Badanie wykazało nieco ponad 0,3 promila." - Kinga Drężek-Zmysłowska
"17-latek odpowie na pewno za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu." - Kinga Drężek-Zmysłowska
Prawne konsekwencje
Sprawca zdarzenia zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. Jak zaznaczyła rzeczniczka, nastolatkowi grozi areszt oraz grzywna. Postępowanie w tej sprawie już się rozpoczęło, co ma stanowić przestrogę dla innych użytkowników hulajnóg.
Przypomnienie przepisów
Policja przypomina o zasadach korzystania z hulajnogi na chodnikach. Kierujący może poruszać się po chodniku tylko w wyjątkowych okolicznościach, przy zachowaniu prędkości zbliżonej do prędkości pieszego i zawsze z obowiązkiem ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Ponadto, jazda na hulajnodze pod wpływem alkoholu jest surowo zabroniona.
Zdarzenie w Płońsku stanowi przypomnienie o odpowiedzialności, jaką ponoszą użytkownicy hulajnóg. Lokalne władze i policja apelują o przestrzeganie przepisów oraz o rozważne korzystanie z nowoczesnych środków transportu, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
źródło: tvn24.pl