piątek, 24 maj 2024 14:49

Seria wypadków dzieci na hulajnogach elektrycznych na Mazowszu

Wypadki dzieci na hulajnogach elektrycznych Wypadki dzieci na hulajnogach elektrycznych fot: pixabay

W ostatnich dniach mazowiecka policja odnotowała kilka groźnych wypadków z udziałem dzieci poruszających się na hulajnogach elektrycznych. Mundurowi apelują o ostrożność i przytaczają przykłady zdarzeń, które miały miejsce w różnych miejscowościach regionu.

Czego się dowiesz:

  • Jakie wypadki z udziałem dzieci na hulajnogach elektrycznych miały miejsce na Mazowszu?
  • Jakie obrażenia odniosły dzieci w tych wypadkach?
  • Jakie przepisy obowiązują dzieci korzystające z hulajnóg elektrycznych?
  • Co zaleca mazowiecka policja w związku z rosnącą liczbą wypadków?
  • Jakie są zasady poruszania się na hulajnogach elektrycznych po różnych drogach?

Wypadek w Piasecznie

Policja w Piasecznie poinformowała o 10-latku, który jadąc hulajnogą elektryczną, na czerwonym świetle wjechał wprost pod koła auta. Na szczęście, dzięki kaskowi i niskiej prędkości, chłopiec nie doznał poważnych obrażeń, skończyło się na potłuczeniach.

Zdarzenia w Płońsku i Jedlance

W środę w Płońsku 11-letni chłopiec jadąc hulajnogą, nagle stracił panowanie nad pojazdem, przewrócił się i uderzył głową o chodnik. Dziecko z obrażeniami ciała zostało przewiezione karetką do szpitala. Tego samego dnia poszkodowany został 10-latek z podradomskiej Jedlanki, który poruszając się hulajnogą po niewłaściwej stronie jezdni, doprowadził do zderzenia z pojazdem marki Audi. Chłopiec doznał obrażeń ciała i trafił do szpitala.

Wypadek w Białobrzegach

We wtorek w Białobrzegach doszło do potrącenia dwóch chłopców w wieku 11 i 14 lat, którzy jechali jedną hulajnogą. 45-letni kierowca cupry, wyjeżdżając z posesji, nie zauważył jadącej ścieżką rowerową hulajnogi. W wyniku zderzenia 14-latek podróżujący jako pasażer doznał obrażeń nogi i został przewieziony do szpitala.

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Dopuszczalna prędkość, z jaką można poruszać się na hulajnodze elektrycznej, wynosi 20 km/h. Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych tylko w strefie zamieszkania pod opieką dorosłych.

Jadąc hulajnogą elektryczną, należy korzystać z dróg dla rowerów bądź pasów ruchu dla rowerów, a w razie ich braku można skorzystać z jezdni, jeśli ruch na niej odbywa się z prędkością do 30 km/h. W przeciwnym razie należy jeździć po chodniku lub drodze dla pieszych, ustępując pierwszeństwa pieszym i dostosowując prędkość do ich tempa.

źródło: rmf24.pl