czwartek, 30 maj 2024 16:38

Warszawa Zachodnia otwiera trzy nowe perony w czerwcu

Warszawa Zachodnia otwiera trzy nowe perony w czerwcu Warszawa Zachodnia otwiera trzy nowe perony w czerwcu fot: pixabay

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły otwarcie trzech nowych peronów na stacji Warszawa Zachodnia. Wydarzenie to planowane jest na początek czerwca, a dokładnie na 9 czerwca, wraz z korektą rozkładu jazdy.

Czego się dowiesz:

  • Kiedy zostaną otwarte nowe perony na stacji Warszawa Zachodnia?
  • Ile pociągów dziennie będzie obsługiwanych po otwarciu nowych peronów?
  • Jakie korzyści przyniesie otwarcie nowych peronów na Warszawie Zachodniej?
  • Jakie zmiany w rozkładach jazdy przewiduje PKP PLK po otwarciu nowych peronów?
  • Kiedy zakończą się prace w przejściu podziemnym na stacji Warszawa Zachodnia?

Nowe perony i infrastruktura

Na stacji Warszawa Zachodnia kończą się prace przy budowie trzech nowych peronów, które zostaną otwarte już w czerwcu. Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował: "Montowane są ławki, gabloty informacyjne i wyświetlacze. Platformy będą przykryte wysokim zadaszeniem, na którym montowane są ostatnie panele." Nowe perony 1, 2 i 3 pozwolą na zwiększenie liczby obsługiwanych pociągów z około 750 do blisko 950 dziennie.

Zwiększona przepustowość i punktualność

Otwarcie nowych peronów to znaczący krok w kierunku poprawy przepustowości stacji Warszawa Zachodnia, przez którą przejeżdża najwięcej pociągów w kraju. "Mamy większe prędkości na dojazdach, mamy nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym, który umożliwia odprawienie większej liczby pociągów, co przekłada się na punktualność," powiedział Piotr Wyborski, prezes PKP PLK, cytowany przez portal "transport-publiczny".

Zmiany w rozkładach jazdy

Otwarcie nowych peronów przyniesie również zmiany w rozkładach jazdy. Peron nr 3 będzie obsługiwał podróżnych udających się do Pruszkowa, Sochaczewa i Grodziska Mazowieckiego, natomiast peron nr 2 będzie przeznaczony dla pociągów jadących w stronę centrum Warszawy, przez przystanek Warszawa Śródmieście. Peron nr 1 będzie dostępny dla pasażerów Warszawskiej Kolei Dojazdowej, umożliwiając powrót pociągów tego przewoźnika na pełną trasę do Warszawy Śródmieście WKD.

Końcowe prace i plany na przyszłość

Pomimo otwarcia nowych peronów, kontynuowane będą prace przy budowie docelowego dojścia ze schodami oraz windą na kładkę, a także przy budowie nowego peronu na przystanku Reguły. Termin zakończenia prac w przejściu podziemnym przewidziano na grudzień tego roku.

źróło: Nasze Miasto