Jest to miejsce również niezwykle ważne ze względów logistycznych i biznesowych (port morski i rzeczny), więc oferta turystyczna jest tym bardziej bogata i różnorodna.
Najważniejsze zabytki historyczne
Do takich miejsc należy przede wszystkim Zamek Książąt Pomorskich, który był siedzibą rodu Gryfitów od 1637 roku. Obecnie odrestaurowany, można zwiedzać w nim za darmo dziedzińce, a za drobną opłatą również wnętrza, w których zazwyczaj odbywają się także ważne wystawy. Zamek posiada aż cztery skrzydła, a z każdym z nich związana jest zupełnie inne historia. To miejsce to zdecydowanie numer jeden w każdym planie zwiedzania, tym bardziej że w pobliżu znajduje się również restauracja Szczecin, gdzie można zjeść zarówno śniadania, obiady, jak i świetne desery.
Brama Zamkowa oraz Portowa to świetnie zachowane zabytki, z którymi również związane są interesujące historie. Tutaj można na chwilę przysiąść i odpocząć przy filiżance kawy lub czekolady, w takich miejscach jak restauracja Szczecin. Natomiast na Rynku Siennym, który jest głównym, ale niedużym placem Starego Miasta, obejrzymy wiele ciekawych i zrekonstruowanych po drugiej wojnie światowej budynków, w tym przede wszystkim Staromiejski Ratusz z czynnym muzeum.
Ważnym i efektownym zabytkiem na planie miasta jest także Bazylika Archikatedralna św. Jakuba, która jest drugą co wielkości w Polsce. Strzelista katedra robi wrażenie zarówno od zewnątrz, jak i od środka.
Tarasy widokowe i miejsca zielone
Szczecin to także miasto, które może pochwalić się wyjątkowymi tarasami widokowymi i miejscami zielonymi, gdzie można zażywać przyjemnych spacerów połączonych z kontemplacją, a także degustacją, jeśli przy okazji odwiedzimy takie miejsca jak restauracja Szczecin. Do najważniejszych z nich należą oczywiście Wały Chrobrego - taras widokowy ma 500 metrów i odkrywa piękna panoramę na Odrę oraz port w Szczecinie. Na szczególną uwagę zasługują efektowne schody i kolorowa fontanna.
Do szczególnych miejsc zielonych w Szczecinie koniecznie trzeba zaliczyć również Jasne Błonia im. Jana Pawła II, które są naprawdę szerokim zieleńcem z wartymi uwagi pomnikami i alejami platanowymi. To także idealne miejsce na odpoczynek i piknik na zielonej trawie. Jeśli po takim relaksie zaburczy nam w brzuchu, to warto sprawdzić, co w menu oferuje restauracja Szczecin.
Miasto jest również znane z tego, że posiada własne Jezioro Szmaragdowe. Usytuowane jest ono na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa i powstało na starym wyrobisku kopalni margla i kredy. Z miejscem tym związana jest również ciekawa legenda o chciwym duchu Skarbku. Samo jezioro jest niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym i warto je zobaczyć choćby dlatego, że z czasem wciąż się pomniejsza, co jest całkowicie związane z naturalnymi procesami, jakie zachodzą w przyrodzie.