niedziela, 20 luty 2022 15:28

Różnice między kontem firmowym a osobistym

pożyczki pozabankowe pożyczki pozabankowe pixaabay

W momencie założenia działalności gospodarczej musimy liczyć się z tym, że podczas zakładania firmy, konieczne będzie podanie numeru rachunku bankowego, który traktowany jest jako konto firmowe.

Zanim jednak zdecydujemy się otworzyć w banku nowy rachunek firmowy, warto zastanowić się, czym różni się od konta osobistego i czy ta różnica jest dla przedsiębiorcy opłacalna.

Trzeba czy nie trzeba?

Nasze rozważania rozpocznijmy od kwestii prawnych. Wiele osób uważa, że każdy podmiot gospodarczy – niezależnie od formy prawnej oraz skali prowadzonej działalności – powinien dysponować odrębnym kontem bankowym. Tymczasem posiadanie rachunku w banku jest obowiązkowe jedynie dla konkretnej grupy przedsiębiorców. Obecnie posiadanie konta jest obligatoryjne, gdy przedsiębiorca prowadzi rozliczenia z innym przedsiębiorcą, a wartość przeprowadzanych przez niego transakcji przewyższa 15 tysięcy złotych. Co ciekawe, ustawa w żadnym miejscu nie precyzuje, że powinien być to odrębny rachunek firmowy.

Wydawać by się więc mogło, że sprawa jest rozwiązana – przedsiębiorcy, którzy spełniają powyższe przesłanki, są ustawowo zobowiązani do założenia konta w banku. Dla pozostałych właścicieli firm posiadanie konta jest kwestią wyboru, a nie prawnego przymusu.

Niestety, to stwierdzenie mija się z prawdą, gdyż wymóg posiadania firmowego rachunku jest regulowany przez dwie różne ustawy: ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i ustawę o rachunkowości (oraz powiązane z nią przepisy skarbowe). W konsekwencji krąg podmiotów gospodarczych, które obowiązkowo muszą otworzyć rachunek w banku, jest znacznie szerszy, niż wynikałoby to z przytoczonej wyżej regulacji.

Większe koszty

Podstawową różnicą między rachunkiem osobistym a firmowym są koszty związane z prowadzeniem rachunku. Znacznie łatwiej jest znaleźć niedrogie konto osobiste, gdzie koszty związane z wykonywaniem różnego rodzaju transakcji będą niewielkie lub zerowe, tak jak samo prowadzenie rachunku, choćby przy spełnieniu określonych założeń, również nie będzie generowało żadnego kosztu. Niestety w przypadku konta firmowego trudno liczyć na brak dodatkowych wydatków. Dlatego też należy przeanalizować, jakie operacje na koncie będziemy wykonywali regularnie, a z jakich nie skorzystamy. Warto zaznaczyć, że w wielu bankach, w których można założyć konto firmowe, koszt wykonania przelewu zagranicznego może oscylować w granicach nawet 100 zł, a w jeszcze innych – w ogóle nie ma możliwości wykonania takiego przelewu.

Plusy posiadania konta firmowego

Konto firmowe pozwala na utrzymanie porządku w finansach firmy i ich oddzielenie od finansów osobistych. Ułatwia prowadzenie księgowości, np. pozwala na szybką klasyfikację wpływów i wydatków. W przypadku kont osobistych wykorzystywanych do celów gospodarczych trudno czasami jednoznacznie dociec, które wydatki są prywatne, a które firmowe. Nawet korzystając z prywatnej pożyczki pozabankowej, nie będziemy wiedzieć, na co wykorzystaliśmy z niej środki.

Po przeprowadzanie prywatnych transakcji sprzedaży, za które wpływają środki na rachunek osobisty, może być dyskusyjne podczas kontroli z urzędu skarbowego. Przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że nie była to sprzedaż związana z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeśli nie posiadamy rachunku firmowego, nie będziemy mogli przyjąć płatności w mechanizmie podzielonej płatności, jak i dokonać zapłaty w MPP. Rachunek VAT jest bowiem generowany jedynie do rachunku firmowego.

 • Wypłacił sobie pensję z sowitą premią i zniknął w Warszawie
  Wypłacił sobie pensję z sowitą premią i zniknął w Warszawie

  27-letni pracownik lombardu w Warszawie wypłacił sobie pensję wraz z premią, a następnie zniknął. Grozi mu teraz do pięciu lat więzienia.

  Napisano środa, 12 czerwiec 2024 17:33
 • Pijany kierowca uderzył w znak drogowy, który spadł na hulajnogistę w Warszawie
  Pijany kierowca uderzył w znak drogowy, który spadł na hulajnogistę w Warszawie

  Wypadek przy ulicy Sokratesa w Warszawie. Samochód marki Skoda uderzył w znak drogowy, który przewrócił się na hulajnogistę. Kierowca pojazdu był pod wpływem alkoholu.

  Napisano poniedziałek, 10 czerwiec 2024 14:41
 • Kobieta wypadła z okna po uwięzieniu przez mężczyznę
  Kobieta wypadła z okna po uwięzieniu przez mężczyznę

  Do dramatycznego zdarzenia doszło w warszawskiej dzielnicy Ursus, gdzie 23-letnia kobieta wypadła z okna czwartego piętra, odnosząc ciężkie obrażenia. Sprawa szybko zyskała rozgłos, gdyż przed wypadnięciem kobieta była uwięziona przez 48-letniego mężczyznę, który teraz stoi przed sądem pod zarzutem pozbawienia wolności.

  Napisano piątek, 07 czerwiec 2024 16:10
 • Zatrzymany kolejny podejrzany w sprawie serii zabójstw w warszawskim pustostanie
  Zatrzymany kolejny podejrzany w sprawie serii zabójstw w warszawskim pustostanie

  Zatrzymano drugiego mężczyznę w związku z serią zabójstw w pustostanie przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie, jak informuje prok. Piotr Skiba z Prokuratury Okręgowej.

  Napisano czwartek, 06 czerwiec 2024 15:13
 • Bohaterska akcja ratowania życia w Warszawie
  Bohaterska akcja ratowania życia w Warszawie

  Pacjent z ciężką niewydolnością oddechową oczekiwał na przeszczep płuc w Warszawie. Na realizację tego zadania czekał policyjny śmigłowiec, który miał dostarczyć organy z granicy polsko-litewskiej. Warunki pogodowe mogły jednak pokrzyżować te plany.

  Napisano środa, 05 czerwiec 2024 16:06
 • Sukces przetargu na sprzedaż odholowanych pojazdów w Warszawie
  Sukces przetargu na sprzedaż odholowanych pojazdów w Warszawie

  Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zakończył siódmy przetarg na sprzedaż odholowanych pojazdów, notując duże zainteresowanie. Ponad 300 ofert wpłynęło na blisko 40 samochodów, przynosząc znaczące zyski dla budżetu miasta.

  Napisano wtorek, 04 czerwiec 2024 13:15
 • Niebezpieczna jazda na hulajnodze pod wpływem alkoholu w Płońsku
  Niebezpieczna jazda na hulajnodze pod wpływem alkoholu w Płońsku

  W Płońsku doszło do niebezpiecznego zdarzenia, w którym 17-letni kierujący hulajnogą elektryczną, będąc pod wpływem alkoholu, potrącił ośmioletnią dziewczynkę. Incydent wywołał reakcję lokalnych władz i zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego dotyczących hulajnóg.

  Napisano poniedziałek, 03 czerwiec 2024 13:40
 • Podpalił parasole przed restauracją w Ostrołęce
  Podpalił parasole przed restauracją w Ostrołęce

  Do pięciu lat więzienia grozi 24-letniemu mężczyźnie za podpalenie parasoli przed restauracją w Ostrołęce. Straty spowodowane tym incydentem szacuje się na kilka tysięcy złotych.

  Napisano piątek, 31 maj 2024 15:43
 • Warszawa Zachodnia otwiera trzy nowe perony w czerwcu
  Warszawa Zachodnia otwiera trzy nowe perony w czerwcu

  PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły otwarcie trzech nowych peronów na stacji Warszawa Zachodnia. Wydarzenie to planowane jest na początek czerwca, a dokładnie na 9 czerwca, wraz z korektą rozkładu jazdy.

  Napisano czwartek, 30 maj 2024 16:38
 • 16-latka pozostawiona przez rodziców na stacji paliw w nocy
  16-latka pozostawiona przez rodziców na stacji paliw w nocy

  Rodzice przypadkowo zostawili swoją 16-letnią córkę na stacji paliw w Woli Koryckiej Dolnej przy drodze ekspresowej S1 w powiecie garwolińskim. Była noc, a dziewczyna nie miała przy sobie telefonu.

  Napisano środa, 29 maj 2024 16:34

Ciekawe artykuły

 • 1