niedziela, 20 luty 2022 15:28

Różnice między kontem firmowym a osobistym

pożyczki pozabankowe pożyczki pozabankowe pixaabay

W momencie założenia działalności gospodarczej musimy liczyć się z tym, że podczas zakładania firmy, konieczne będzie podanie numeru rachunku bankowego, który traktowany jest jako konto firmowe.

Zanim jednak zdecydujemy się otworzyć w banku nowy rachunek firmowy, warto zastanowić się, czym różni się od konta osobistego i czy ta różnica jest dla przedsiębiorcy opłacalna.

Trzeba czy nie trzeba?

Nasze rozważania rozpocznijmy od kwestii prawnych. Wiele osób uważa, że każdy podmiot gospodarczy – niezależnie od formy prawnej oraz skali prowadzonej działalności – powinien dysponować odrębnym kontem bankowym. Tymczasem posiadanie rachunku w banku jest obowiązkowe jedynie dla konkretnej grupy przedsiębiorców. Obecnie posiadanie konta jest obligatoryjne, gdy przedsiębiorca prowadzi rozliczenia z innym przedsiębiorcą, a wartość przeprowadzanych przez niego transakcji przewyższa 15 tysięcy złotych. Co ciekawe, ustawa w żadnym miejscu nie precyzuje, że powinien być to odrębny rachunek firmowy.

Wydawać by się więc mogło, że sprawa jest rozwiązana – przedsiębiorcy, którzy spełniają powyższe przesłanki, są ustawowo zobowiązani do założenia konta w banku. Dla pozostałych właścicieli firm posiadanie konta jest kwestią wyboru, a nie prawnego przymusu.

Niestety, to stwierdzenie mija się z prawdą, gdyż wymóg posiadania firmowego rachunku jest regulowany przez dwie różne ustawy: ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i ustawę o rachunkowości (oraz powiązane z nią przepisy skarbowe). W konsekwencji krąg podmiotów gospodarczych, które obowiązkowo muszą otworzyć rachunek w banku, jest znacznie szerszy, niż wynikałoby to z przytoczonej wyżej regulacji.

Większe koszty

Podstawową różnicą między rachunkiem osobistym a firmowym są koszty związane z prowadzeniem rachunku. Znacznie łatwiej jest znaleźć niedrogie konto osobiste, gdzie koszty związane z wykonywaniem różnego rodzaju transakcji będą niewielkie lub zerowe, tak jak samo prowadzenie rachunku, choćby przy spełnieniu określonych założeń, również nie będzie generowało żadnego kosztu. Niestety w przypadku konta firmowego trudno liczyć na brak dodatkowych wydatków. Dlatego też należy przeanalizować, jakie operacje na koncie będziemy wykonywali regularnie, a z jakich nie skorzystamy. Warto zaznaczyć, że w wielu bankach, w których można założyć konto firmowe, koszt wykonania przelewu zagranicznego może oscylować w granicach nawet 100 zł, a w jeszcze innych – w ogóle nie ma możliwości wykonania takiego przelewu.

Plusy posiadania konta firmowego

Konto firmowe pozwala na utrzymanie porządku w finansach firmy i ich oddzielenie od finansów osobistych. Ułatwia prowadzenie księgowości, np. pozwala na szybką klasyfikację wpływów i wydatków. W przypadku kont osobistych wykorzystywanych do celów gospodarczych trudno czasami jednoznacznie dociec, które wydatki są prywatne, a które firmowe. Nawet korzystając z prywatnej pożyczki pozabankowej, nie będziemy wiedzieć, na co wykorzystaliśmy z niej środki.

Po przeprowadzanie prywatnych transakcji sprzedaży, za które wpływają środki na rachunek osobisty, może być dyskusyjne podczas kontroli z urzędu skarbowego. Przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że nie była to sprzedaż związana z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeśli nie posiadamy rachunku firmowego, nie będziemy mogli przyjąć płatności w mechanizmie podzielonej płatności, jak i dokonać zapłaty w MPP. Rachunek VAT jest bowiem generowany jedynie do rachunku firmowego.

 • Kurs językowy online - czy znacząco różni się od tego w trybie stacjonarnym?
  Kurs językowy online - czy znacząco różni się od tego w trybie stacjonarnym?

  Jeszcze do niedawna większość kursów było prowadzonych w trybie stacjonarnym. Ten trend zmieniła pandemia i obecnie wiele osób decyduje się na kursy online. Dotyczy to także kursów językowych. Czym różni się kurs prowadzony w sieci od tego odbywającego się w trybie stacjonarnym? Czy różnice są znaczące?

  Napisano wtorek, 23 sierpień 2022 16:21
 • Materace 80x160 cm, mały ale wygodny i komfortowy
  Materace 80x160 cm, mały ale wygodny i komfortowy

  Materace dla najmłodszych powinny być odpowiednio dobrane tak aby zapewniły zdrowy rozwój dziecka.

  Napisano środa, 17 sierpień 2022 17:04
 • Wysokiej jakości asortyment przemysłowy
  Wysokiej jakości asortyment przemysłowy

  Duże zakłady przemysłowe rządzą się zupełnie innymi prawami niż inne mniejsze firmy. Wszystko jest podporządkowane z góry ustalonym procesom i musi przebiegać w płynny sposób, tak aby jeden dział nie blokował pracy całej reszty.

  Napisano wtorek, 16 sierpień 2022 07:19
 • Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?
  Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

  Wzięcie z banku kredytu hipotecznego na zakup wymarzonej nieruchomości lub zbudowanie upragnionego domu jest jednym z elementów zadbania o poczucie bezpieczeństwa całej rodziny. Jednocześnie, gdy tylko rata kredytu wzrasta, a pieniądze do zadysponowania na codzienne wydatki nieco się kurczą wiele osób zaczyna się denerwować.

  Napisano poniedziałek, 01 sierpień 2022 09:08
 • Laweta Niemcy Polska: 3 zalety, o których warto wiedzieć
  Laweta Niemcy Polska: 3 zalety, o których warto wiedzieć

  Twoja podróż została przerwana przez problemy z samochodem? Kolizja lub usterka mogą pojawić się kilometry od domu albo tuż obok niego – w każdej sytuacji wsparcie oferuje pomoc drogowa.

  Napisano piątek, 01 lipiec 2022 15:27
 • Laweta, czyli na czym polega obsługa zdarzeń drogowych?
  Laweta, czyli na czym polega obsługa zdarzeń drogowych?

  Problemy z samochodem to bolączka wielu kierowców, którzy wyruszyli w trasę. Kiedy jest to usterka, wystarczająca może być naprawa na miejscu zdarzenia pozwalająca bez przeszkód kontynuować podróż.

  Napisano wtorek, 28 czerwiec 2022 16:25
 • "Tanie gotowe spółki" – diabeł tkwi w szczegółach: sprawdź je przed zakupem!
  "Tanie gotowe spółki" – diabeł tkwi w szczegółach: sprawdź je przed zakupem!

  Pomimo że kupno gotowej spółki jest w większości przypadkach bezpieczne, to niestety zdarzają się nieuczciwe osoby, które chcą odzyskać na przykład kapitał zakładowy lub pozbyć się problemów ze spółką przekazując je komuś innemu.

  Napisano czwartek, 23 czerwiec 2022 11:23
 • Lokalizator GPS do zarządzania flotą pojazdów ciężarowych
  Lokalizator GPS do zarządzania flotą pojazdów ciężarowych

  Podczas posiadania firmy przewozowej we własności przedsiębiorcy znajdują się wszystkie samochody ciężarowe, które udostępniane są kierowcom.

  Napisano środa, 15 czerwiec 2022 18:54
 • Jak wybrać dobry kurs programowania online dla dzieci i młodzieży?
  Jak wybrać dobry kurs programowania online dla dzieci i młodzieży?

  Programowanie jest umiejętnością, która już niedługo będzie tak podstawowa jak pisanie czy czytanie. Nie jest to puste hasło, ale przewidywania specjalistów.

  Napisano wtorek, 07 czerwiec 2022 14:27
 • Aktywne wczasy z maluchem - jak je zaplanować?
  Aktywne wczasy z maluchem - jak je zaplanować?

  Zorganizowanie wczasów z maluchem to nie lada wyzwanie. W jaki sposób przygotować się do wyjazdu, gdzie pojechać oraz jakie atrakcje zapewnić aby cała rodzina była zadowolona z wyjazdu?

  Napisano wtorek, 24 maj 2022 13:13

Ciekawe artykuły

 • 1