czwartek, 23 czerwiec 2022 11:23

"Tanie gotowe spółki" – diabeł tkwi w szczegółach: sprawdź je przed zakupem!

gotowe spółki z historią gotowe spółki z historią pixabay

Pomimo że kupno gotowej spółki jest w większości przypadkach bezpieczne, to niestety zdarzają się nieuczciwe osoby, które chcą odzyskać na przykład kapitał zakładowy lub pozbyć się problemów ze spółką przekazując je komuś innemu.

W życiu wszystko, co bardzo tanie w porównaniu do średniej ceny trzeba prześwietlić dokładniej i nie inaczej jest z kupnem gotowej spółki.

Sprawdź szczegóły dotyczące spółki

Najłatwiej jest prześwietlić spółkę bez historii. Taką, która ma czystą kartę, żadnych kontrahentów, zamówień ani zobowiązań. W takim przypadku wystarczy, że poprosisz sprzedającego o kilka dokumentów: roczne sprawozdanie finansowe, zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu spółki w opłacaniu składek oraz zaświadczenie z US o niezaleganiu w podatkach. Dodatkowo na własną rękę możesz sprawdzić na podstawie danych spółki BIK (biuro informacji kredytowej), Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników ERIF i BIG InfoMonitora.

W przypadku spółki bez historii spółka nie powinna znajdować się w żadnym systemie dłużników, ale także roczne zeznanie finansowe powinno zawierać bardzo mało danych, a ich analiza nie powinna być skomplikowana. Analizując gotową spółkę z historią, trzeba być bardziej uważnym i warto o pomoc poprosić księgowego lub specjalistę z dziedziny finansów i rachunkowości spółek, gdyż diabeł tkwi w szczegółach i często pomimo braku wpisania do rejestru dłużników i pozytywnych informacjach z BIK w roku rachunkowym mogło dojść do nieprawidłowości, z których dopiero będzie trzeba się wytłumaczyć.

Jak nie dać się oszukać?

Istnieją sposoby, by po prostu nie dać się oszukać. Po pierwsze unikaj ogłoszeń o sprzedaży spółki na portalach z ogłoszeniami – typu OLX czy na portale społecznościowe. Zaufaj wyspecjalizowanej w dziedzinie handlu spółkami firmie, która ma duże doświadczenie i długi okres jest na rynku. Taka firma nie może pozwolić sobie na zniszczenie reputacji.

Kolejnym działaniem, jakie powinieneś podjąć, jest weryfikacja właściciela spółki. Sprawdź, czy jest on pierwszym i jedynym właścicielem. Niektóre osoby skupują spółki na dalszy handel i nie interesuje ich historia spółki. Pamiętaj, że jeśli kupisz spółkę od osoby X, a ona wcześniej odkupiła ją od osoby Y, to po kupnie spółki i ujawnieniu nieprawidłowości w jej działaniu czy zadłużeniu powstałym za czasu osoby Y – możesz mieć ogromne kłopoty. Osoba X, czyli sprzedawca może ręczyć tylko za swoje działania, a nie za to, co wystąpiło wcześniej.

Dodatkowo powinieneś poprosić o wpisanie w umowie lub w formie dodatkowego aktu notarialnego pewnych bardzo ważnych wpisów, które przeniosą odpowiedzialność za wszelkie próby oszustwa na osobę sprzedającą. Jeśli będzie miała nieuczciwe zamiary, na pewno na wprowadzenie takich punktów się nie zgodzi, w takim przypadku podziękuj za współpracę i nigdy tam nie wracaj. Poniższe zapisy powinny znaleźć się w umowie:

 • Gwarancja, że sprzedawana spółka nie była (i nadal nie jest) stroną w żadnej umowie,
 • Gwarancja, że spółka nie jest zadłużona i nie posiada żadnych zobowiązań wobec ZUS, US ani innych podmiotów,
 • W przypadku wystąpienia ukrytego w dniu zakupu zadłużenia spółki oraz zobowiązań (powstałych przed sprzedażą spółki) sprzedający zobowiązany jest do ich pełnego pokrycia.

Podsumowując, pamiętaj o tym, by odpowiednio dobrać firmę, która specjalizuje się w handlu gotowymi spółkami. Lepiej postawić w tym wypadku na sprawdzonych kontrahentów jak LTD Solutions – inaczej musisz liczyć się z tym, że oferty najtańsze mogą nieść za sobą spore ryzyko. Oprócz wyboru sprzedawcy dokładnie przejrzyj spółkę na przykład pod kątem tego, czy sprzedawca był jedynym i pierwszym właścicielem oraz przejrzyj dokumentację spółki. Lepiej poświęcić jeden czy dwa dni więcej na weryfikację, niż zostać z ogromnymi problemami.

 • 26-latek aresztowany za próbę zabójstwa babci
  26-latek aresztowany za próbę zabójstwa babci

  26-letni mieszkaniec lesznowskiej gminy został tymczasowo aresztowany za usiłowanie zabójstwa swojej babci. Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 08:39
 • Zapadła się jezdnia pod zaparkowanym autem na ulicy 11 Listopada w Warszawie
  Zapadła się jezdnia pod zaparkowanym autem na ulicy 11 Listopada w Warszawie

  Na ulicy 11 Listopada w Warszawie doszło do niecodziennego zdarzenia. Pod zaparkowanym autem zapadła się jezdnia. Właścicielowi pojazdu z pomocą przyszli strażnicy miejscy, którzy jako pierwsi zauważyli problem.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 13:16
 • Zatrzymana pijana babcia opiekująca się wnuczką w Warszawie
  Zatrzymana pijana babcia opiekująca się wnuczką w Warszawie

  W Warszawie na Woli 48-letnia kobieta, opiekująca się 2-miesięczną wnuczką, została zatrzymana przez policję. Badanie alkomatem wykazało, że miała ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 09:01
 • Usunęli aktywistów z jezdni na Mokotowie Warszawie
  Usunęli aktywistów z jezdni na Mokotowie Warszawie

  Poranne utrudnienia w okolicy mostu Siekierkowskiego zakończyły się po interwencji policji. Aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali jeden pas ruchu w kierunku Otwocka, co spowodowało duże korki. Kierowcy początkowo próbowali sami usuwać protestujących z jezdni, co spotkało się ze stanowczym komentarzem ze strony policji.

  Napisano czwartek, 11 lipiec 2024 08:11
 • Nastoletni porywacze z Ukrainy zatrzymani w Warszawie
  Nastoletni porywacze z Ukrainy zatrzymani w Warszawie

  Czterech nastolatków z Ukrainy, w wieku od 15 do 19 lat, zostało zatrzymanych przez warszawską policję na Pradze Północ za porwanie młodego mężczyzny. Dwóch pełnoletnich zostało osadzonych w areszcie, podczas gdy dwóch młodszych trafiło do schroniska dla nieletnich.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 12:42
 • Konfrontacja na ulicach Warszawy
  Konfrontacja na ulicach Warszawy

  W Warszawie doszło do napiętej sytuacji, gdy aktywiści z grupy "Ostatnie Pokolenie" zablokowali ruch na jednym z głównych skrzyżowań. Kierowcy zareagowali agresją, a policja musiała interweniować, aby uspokoić sytuację.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 07:41
 • Zamknięte ulice i utrudnienia w ruchu w Warszawie
  Zamknięte ulice i utrudnienia w ruchu w Warszawie

  Mieszkańcy Warszawy doświadczyli 8 lipca poważnych utrudnień w ruchu miejskim z powodu niezapowiedzianej wizyty prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Zamknięte ulice, korki oraz zmienione trasy komunikacji miejskiej były efektem działań służb porządkowych.

  Napisano poniedziałek, 08 lipiec 2024 15:28
 • Wielka kradzież w szpitalu w Warszawie
  Wielka kradzież w szpitalu w Warszawie

  Dwóch byłych pracowników szpitalnej kuchni w Warszawie może spędzić nawet 10 lat za kratkami za serię kradzieży żywności o wartości przekraczającej 80 tys. złotych. Mężczyźni dokonali co najmniej 10 napadów na zaopatrzenie kuchni, przywłaszczając różnorodne produkty, od mięs po produkty mleczne.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 10:36
 • Policja nie przyjęła zgłoszenia o molestowaniu na warszawskim skrzyżowaniu
  Policja nie przyjęła zgłoszenia o molestowaniu na warszawskim skrzyżowaniu

  Monitoring, oświetlenie i obecność innych osób nie przeszkodziły mężczyźnie w molestowaniu kobiety na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. Poszkodowana Magda, usłyszała od policjantki, że to "zwykły wybryk" i zgłoszenie może dokonać następnego dnia.

  Napisano czwartek, 04 lipiec 2024 17:25
 • 80-latka raniona, sprawcom grozi 20 lat więzienia w Ostrowi Mazowieckiej
  80-latka raniona, sprawcom grozi 20 lat więzienia w Ostrowi Mazowieckiej

  W brutalnym rozboju w Ostrowi Mazowieckiej sprawcy ranili 80-letnią ekspedientkę i ukradli pieniądze z kasy. Za ich przestępstwo grozi im teraz do 20 lat więzienia.

  Napisano środa, 03 lipiec 2024 15:10

Ciekawe artykuły

 • 1