piątek, 03 luty 2023 12:07

Na czym polega dopłata do odszkodowania?

dopłata do odszkodowania dopłata do odszkodowania mat.prasowe

Dopłata do odszkodowania to wypłacenie różnicy między odszkodowaniem wypłaconym przez ubezpieczyciela a rzeczywistym odszkodowaniem. Kwota zaniżenia musi być precyzyjnie określona. Można to zrobić poprzez analizę kosztów i korzyści.

 

Kiedy można uzyskać dopłatę do odszkodowania?

Każdy pokrzywdzony  kierowca, który uważa, że nie otrzymał odpowiedniego odszkodowania, może starać się o dodatkowe odszkodowanie. Można się o nie starać także po wydaniu decyzji, jak i po otrzymaniu pieniędzy. Jest tylko limit czasowy. W przypadku uszkodzenia pojazdu można co do zasady żądać dodatkowej składki w ciągu 3 lat od decyzji ubezpieczyciela.

Bardzo często bywa tak, że właściciele starszych samochodów uzyskują zbyt niskie odszkodowanie. Należałoby jednak zaznaczyć, że sam wiek pojazdu nie ma wpływu na wysokość odszkodowania i składki. Kierowca, który ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem, nie otrzymuje dopłaty. Choć często jest to niekorzystne dla poszkodowanego, to zazwyczaj wyłącza wszelkie roszczenia, w tym przyszłe. Kolejną rzeczą jest całkowity czas uszkodzenia. Wtedy jest to nieopłacalne z punktu widzenia kierowcy, a ubezpieczyciel przyznaje, że naprawa takiego auta jest nieopłacalna. Tym samym zmienią się zasady naliczania odszkodowania dla poszkodowanego kierowcy.

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowań?

Teoretycznie ubezpieczyciel może sam wypłacić brakujące odszkodowanie. Dzieje się tak, gdy rzeczoznawca nie stwierdził wszystkich uszkodzeń podczas oględzin. W praktyce firmy ubezpieczeniowe rzadko wystawiają błędne kosztorysy. Aby otrzymać dodatkowe odszkodowanie od ubezpieczyciela, od danej decyzji należy się odwołać. Poszkodowany ma na to maksymalnie 3 lata. Co zrobić, jeśli ubezpieczyciel nadal odmawia wypłaty wyższego odszkodowania? Zwykle oznacza to, że będziesz musiał udać się do sądu. W rzeczywistości jest to skuteczna metoda, ponieważ w większości przypadków sądy orzekają na korzyść poszkodowanych. Niejednokrotnie przyznają wyższe odszkodowanie niż to, o które ubiega się poszkodowany i dodają odsetki. Oczywiście rekompensuje to również koszty związane z postępowaniem.

Jednak aby sąd mógł rozpatrzyć sprawę, pozew musi być odpowiednio sformalizowany i złożony do właściwego sądu. Udowodnienie swoich roszczeń wymaga również przynajmniej podstawowej wiedzy prawniczej lub wynajęcia prawnika. W rezultacie poszkodowani często ponoszą znaczne koszty podjęcia odpowiednich działań. Alternatywą dla tych środków może być odkupienie odszkodowania szkód komunikacyjnych i dopłata z biura odszkodowań. Następnie biuro dopełni wszelkich formalności związanych z płatnością. Poszkodowany musi przedstawić tylko najważniejsze dokumenty i opisać problem. W skrócie:

 1. Zgłoszenie przez formularz.
 2. Telefon od konsultanta.
 3. Weryfikacja dokumentów.
 4. Analiza kosztorysu.
 5. Ustalenie wartości zaniżenia.
 6. Wypłata dopłaty.

Jakie dokumenty są konieczne?

Zabieganie o dopłatę wydaje się niepotrzebną i skomplikowaną procedurą. Tymczasem ilość wymaganych dokumentów jest minimalna. Poszkodowany, który współpracuje z firmą zajmującą się odszkodowaniem, powinien dostarczyć jedynie:

 • decyzję ubezpieczyciela,
 • kosztorys.

Cały proces jest bardzo prosty i w pełni bezpieczny. Nie musisz się niczego obawiać. Firma, która zajmuje się dopłatą do odszkodowań i ma pozytywne opinie wśród klientów, dlatego z pewnością pomoże Ci przejść przez ten proces. Takie rozwiązanie dopiero zyskuje na popularności, jednak nie ulega wątpliwości, że warto z niego skorzystać. Więcej informacji znajdziesz na Helpum.pl

 • Zarządzanie finansami firmowymi - jak biuro rachunkowe pomaga przedsiębiorcom
  Zarządzanie finansami firmowymi - jak biuro rachunkowe pomaga przedsiębiorcom

  W dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu wymaga nie tylko kreatywności i innowacyjności, ale również umiejętności zarządzania finansami. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na współpracę z biurem księgowym, które oferuje profesjonalne wsparcie w zakresie zarządzania finansami.

  Napisano wtorek, 09 maj 2023 11:27
 • Materac twardy czyli jaki?
  Materac twardy czyli jaki?

  Klasyczna skala twardości jaką przyjęto do w miarę obiektywnej oceny materacy dysponuje czterema stopniami. Materac miękki określany jest w niej jako H1 i oznacza materac dedykowany najlżejszym osobom bądź użytkownikom, którzy ze względu na upodobania czy potrzeby organizmu chcą wybrać model materaca plastyczny, poddający się pod ciężarem ciała. Kolejnym stopniem hierarchicznie jest H2 czyli materac średnio twardy.

  Napisano poniedziałek, 27 marzec 2023 17:07
 • Szybkie pożyczki przez internet – co warto wiedzieć na ich temat?
  Szybkie pożyczki przez internet – co warto wiedzieć na ich temat?

  Zaciąganie kredytów czy pożyczek dla wielu osób kojarzy się z wizytą w banku. Jednak jak się okazuje, nie zawsze i nie każdy może otrzymać pożyczkę z banku.

  Napisano piątek, 10 marzec 2023 14:28
 • Na czym polega dopłata do odszkodowania?
  Na czym polega dopłata do odszkodowania?

  Dopłata do odszkodowania to wypłacenie różnicy między odszkodowaniem wypłaconym przez ubezpieczyciela a rzeczywistym odszkodowaniem. Kwota zaniżenia musi być precyzyjnie określona. Można to zrobić poprzez analizę kosztów i korzyści.

  Napisano piątek, 03 luty 2023 12:07
 • Jak rosną włosy i co ma na to wpływ?
  Jak rosną włosy i co ma na to wpływ?

  Chcąc poprawić zdrowie włosów, warto wiedzieć czym tak na prawdę włosy są i co wpływa na ich porost. Zapewne nie wiele ludzi wie, że włosy rosną w pewnych fazach i jest to ściśle powiązane z wieloma czynnikami.

  Napisano czwartek, 01 grudzień 2022 11:28
 • Czym jest usługa pomocy drogowej?
  Czym jest usługa pomocy drogowej?

  Usługa pomocy drogowej to usługa, która zapewnia pomoc w nagłych wypadkach kierowcom pojazdów silnikowych. Jest dostępny w wielu krajach na całym świecie i może być oferowany przez różne organizacje.

  Napisano środa, 23 listopad 2022 19:02
 • Najlepsze prezenty na święta dla kobiet. Zaskocz swoją ukochaną!
  Najlepsze prezenty na święta dla kobiet. Zaskocz swoją ukochaną!

  Święta coraz bliżej, w związku z czym już zaczynamy się zastanawiać nad prezentami dla bliskich. Oto nasze propozycje na prezent dla kobiet! Nie ma szans, że jej się nie spodoba.

  Napisano wtorek, 22 listopad 2022 10:59
 • Wynajem samochodów – sprawdź dlaczego warto!
  Wynajem samochodów – sprawdź dlaczego warto!

  Wynajem samochodów znacznie ułatwia każdą podróż – zarówno bliską, krajową, jak i dalszą, zagraniczną. Własne auto to niezwykła wygoda oraz bezpieczeństwo!

  Napisano sobota, 19 listopad 2022 11:22
 • Księgowość | Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości w firmie?
  Księgowość | Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości w firmie?

  Prowadzenie księgowości jest niebywale czasochłonnym i trudnym zadaniem. Jest to praca, który wymaga ogromnej odpowiedzialności.

  Napisano wtorek, 15 listopad 2022 12:22
 • Dlaczego należy holować samochód i jak robić to bezpiecznie?
  Dlaczego należy holować samochód i jak robić to bezpiecznie?

  Holowanie samochodu nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Musisz to zrobić bezpiecznie i nie uszkodzić auta. Musisz wiedzieć, gdzie zamierzasz odholować samochód, jakiego rodzaju usługi pomocy drogowej będziesz potrzebować i ile to będzie kosztować.

  Napisano czwartek, 10 listopad 2022 13:30

Ciekawe artykuły

 • 1