Kiedy można uzyskać dopłatę do odszkodowania?
Każdy pokrzywdzony kierowca, który uważa, że nie otrzymał odpowiedniego odszkodowania, może starać się o dodatkowe odszkodowanie. Można się o nie starać także po wydaniu decyzji, jak i po otrzymaniu pieniędzy. Jest tylko limit czasowy. W przypadku uszkodzenia pojazdu można co do zasady żądać dodatkowej składki w ciągu 3 lat od decyzji ubezpieczyciela.
Bardzo często bywa tak, że właściciele starszych samochodów uzyskują zbyt niskie odszkodowanie. Należałoby jednak zaznaczyć, że sam wiek pojazdu nie ma wpływu na wysokość odszkodowania i składki. Kierowca, który ma podpisaną umowę z ubezpieczycielem, nie otrzymuje dopłaty. Choć często jest to niekorzystne dla poszkodowanego, to zazwyczaj wyłącza wszelkie roszczenia, w tym przyszłe. Kolejną rzeczą jest całkowity czas uszkodzenia. Wtedy jest to nieopłacalne z punktu widzenia kierowcy, a ubezpieczyciel przyznaje, że naprawa takiego auta jest nieopłacalna. Tym samym zmienią się zasady naliczania odszkodowania dla poszkodowanego kierowcy.
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowań?
Teoretycznie ubezpieczyciel może sam wypłacić brakujące odszkodowanie. Dzieje się tak, gdy rzeczoznawca nie stwierdził wszystkich uszkodzeń podczas oględzin. W praktyce firmy ubezpieczeniowe rzadko wystawiają błędne kosztorysy. Aby otrzymać dodatkowe odszkodowanie od ubezpieczyciela, od danej decyzji należy się odwołać. Poszkodowany ma na to maksymalnie 3 lata. Co zrobić, jeśli ubezpieczyciel nadal odmawia wypłaty wyższego odszkodowania? Zwykle oznacza to, że będziesz musiał udać się do sądu. W rzeczywistości jest to skuteczna metoda, ponieważ w większości przypadków sądy orzekają na korzyść poszkodowanych. Niejednokrotnie przyznają wyższe odszkodowanie niż to, o które ubiega się poszkodowany i dodają odsetki. Oczywiście rekompensuje to również koszty związane z postępowaniem.
Jednak aby sąd mógł rozpatrzyć sprawę, pozew musi być odpowiednio sformalizowany i złożony do właściwego sądu. Udowodnienie swoich roszczeń wymaga również przynajmniej podstawowej wiedzy prawniczej lub wynajęcia prawnika. W rezultacie poszkodowani często ponoszą znaczne koszty podjęcia odpowiednich działań. Alternatywą dla tych środków może być odkupienie odszkodowania szkód komunikacyjnych i dopłata z biura odszkodowań. Następnie biuro dopełni wszelkich formalności związanych z płatnością. Poszkodowany musi przedstawić tylko najważniejsze dokumenty i opisać problem. W skrócie:
- Zgłoszenie przez formularz.
- Telefon od konsultanta.
- Weryfikacja dokumentów.
- Analiza kosztorysu.
- Ustalenie wartości zaniżenia.
- Wypłata dopłaty.
Jakie dokumenty są konieczne?
Zabieganie o dopłatę wydaje się niepotrzebną i skomplikowaną procedurą. Tymczasem ilość wymaganych dokumentów jest minimalna. Poszkodowany, który współpracuje z firmą zajmującą się odszkodowaniem, powinien dostarczyć jedynie:
- decyzję ubezpieczyciela,
- kosztorys.
Cały proces jest bardzo prosty i w pełni bezpieczny. Nie musisz się niczego obawiać. Firma, która zajmuje się dopłatą do odszkodowań i ma pozytywne opinie wśród klientów, dlatego z pewnością pomoże Ci przejść przez ten proces. Takie rozwiązanie dopiero zyskuje na popularności, jednak nie ulega wątpliwości, że warto z niego skorzystać. Więcej informacji znajdziesz na Helpum.pl