czwartek, 01 grudzień 2022 11:28

Jak rosną włosy i co ma na to wpływ?

zdrowe włosy zdrowe włosy

Chcąc poprawić zdrowie włosów, warto wiedzieć czym tak na prawdę włosy są i co wpływa na ich porost. Zapewne nie wiele ludzi wie, że włosy rosną w pewnych fazach i jest to ściśle powiązane z wieloma czynnikami.

Czasami wystarczy tak niewiele, aby poprawić stan zdrowia włosów, że aż wydaje się to niemożliwe. Jednak, aby tak się stało należy posiąść przynajmniej podstawową wiedzę na temat rozwoju włosów. Wówczas będziemy w stanie skutecznie wspierać ten proces.

Wzrost włosów - jak rosną włosy?

Wzrost włosów to proces, który rozpoczyna się w mieszku włosowym, który znajduje się wewnątrz skóry. Mieszki włosowe produkują keratynę, twarde białko, które tworzy trzon włosa w trzech fazach:

Faza anagenu: Jest to faza aktywnego wzrostu. Podczas tego etapu brodawka mieszka włosowego wypycha rosnącą część włosa w górę i na zewnątrz skóry. Jeśli łysiejesz lub masz przerzedzone włosy, to dlatego, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości składników odżywczych, aby utrzymać silną fazę anagenu.

Faza katagenu: Jest to faza przejściowa, w której wzrost włosów ustaje, a korzeń kurczy się. Komórki wokół niego przechodzą w stan apoptozy (samozniszczenia) i zaczynają obumierać. W tym czasie część włosów będzie wypadać. Normalnym zjawiskiem jest wypadanie około 50-100 włosów dziennie w wyniku tego naturalnego procesu katagenu.

Telogen (faza spoczynku) - jest to okres spoczynku, w którym nowe włosy powstają, ale nie są jeszcze wypychane z powierzchni skóry przez aktywnie rosnące pod nimi. Dzieje się tak przez kilka miesięcy, aż wszystkie stare włosy zostaną wypchnięte na zewnątrz.

 

Folisin

Folisin

Najczęstsze rodzaje łysienia u kobiet i mężczyzn

Łysienie typu męskiego

Łysienie typu męskiego, czyli łysienie androgenowe, jest spowodowane predyspozycjami genetycznymi, ale można je spowolnić stosując odpowiednie leczenie. Łysienie androgenowe występuje, gdy mieszki włosowe stają się mniejsze i z czasem produkują cieńsze włosy. Utrata włosów zwykle zaczyna się od skroni, ale w końcu rozprzestrzenia się na koronę, a czasem na całą skórę głowy.

Łysienie typu żeńskiego

Najczęstszym objawem łysienia typu kobiecego jest stopniowe przerzedzanie się włosów na całej skórze głowy. Z czasem, utrata włosów staje się bardziej wyraźna, zaczynając od przodu skóry głowy, przesuwając się na boki i pokrywając większą część czubka głowy. Wypadanie włosów może rozpocząć się w każdym wieku, ale zwykle postępuje szybciej po menopauzie.

Łysienie typu żeńskiego jest spowodowane przez hormon zwany dihydrotestosteronem (DHT). DHT powoduje, że mieszki włosowe kurczą się i ostatecznie obumierają, blokując testosteron przed przekształceniem w estrogen, co może prowadzić do przerzedzenia włosów. Kobiety mają wyższy poziom DHT niż mężczyźni, co sprawia, że są bardziej narażone na rozwój tego typu łysienia niż mężczyźni.

Niezależnie od rodzaju łysienia, do jego powstawania może przyczynić się wiele czynników: geny, zmiany hormonalne, stres, niewłaściwa dieta

Jak dieta wpływa na włosy?

Włosy składają się z białka, a białko składa się z aminokwasów, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu włosów. Dlatego w swojej diecie musimy o nich pamiętać i dobierać produkty tak, aby stale utrzymywać ich optymalny poziom w organizmie. Znajdują się one w takich produktach jak ryby, kurczak, jajka i nabiał.

Jak więc odnosi się to do Twojej diety? Jeśli nie dostarczasz wystarczającej ilości białka w swojej diecie, może to mieć wpływ na tempo wzrostu włosów i ich grubość. Ważne jest również, aby dostarczać do organizmu niezbędne witaminy i minerały, które również przyczyniają się do zdrowia włosów. Jak najlepiej to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być stosowanie suplementów diety do tego przeznaczonych. Przykładem może być: Folisin. Ciekawe informacje, które również pomogą zadbać nam o zdrowie włosów zawarte są na portalu: new-eclub.com

Czy częste mycie wpływa na wolniejszy porost i wypadanie włosów?

Częste mycie nie jest dobre dla włosów. Może powodować przesuszenie i łamanie, co może prowadzić do wypadania włosów.

Suche włosy są słabsze i bardziej podatne na łamanie. Im częściej myjesz włosy, tym bardziej stają się one suche.

Mieszki włosowe to małe kieszonki w skórze, które wytwarzają nowe włosy, gdy stare wypadają; znajdują się u podstawy każdego pasma włosów na głowie. Gdy mieszki są zdrowe, produkują mocne, nowe włosy, które rosną w normalnym tempie. Jednakże, gdy zbyt często myjesz włosy lub używasz produktów, które są zbyt szorstkie dla skóry głowy, mieszki włosowe mogą ulec uszkodzeniu lub zapaleniu. Stan ten znany jest jako zapalenie mieszków włosowych i może spowolnić tempo wzrostu włosów nawet o 50 procent!

Na portalu: TaneralPro (https://taneralpro2.com/es/locerin-es/) znajdują się ciekawe informacje na temat zdrowia włosów oraz tego jak prawidłowo je pielęgnować. Jeżeli ten temat jest dla Ciebie interesujący to zapraszamy do zapoznania się z publikowanymi tam informacjami.

 • 26-latek aresztowany za próbę zabójstwa babci
  26-latek aresztowany za próbę zabójstwa babci

  26-letni mieszkaniec lesznowskiej gminy został tymczasowo aresztowany za usiłowanie zabójstwa swojej babci. Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 08:39
 • Zapadła się jezdnia pod zaparkowanym autem na ulicy 11 Listopada w Warszawie
  Zapadła się jezdnia pod zaparkowanym autem na ulicy 11 Listopada w Warszawie

  Na ulicy 11 Listopada w Warszawie doszło do niecodziennego zdarzenia. Pod zaparkowanym autem zapadła się jezdnia. Właścicielowi pojazdu z pomocą przyszli strażnicy miejscy, którzy jako pierwsi zauważyli problem.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 13:16
 • Zatrzymana pijana babcia opiekująca się wnuczką w Warszawie
  Zatrzymana pijana babcia opiekująca się wnuczką w Warszawie

  W Warszawie na Woli 48-letnia kobieta, opiekująca się 2-miesięczną wnuczką, została zatrzymana przez policję. Badanie alkomatem wykazało, że miała ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 09:01
 • Usunęli aktywistów z jezdni na Mokotowie Warszawie
  Usunęli aktywistów z jezdni na Mokotowie Warszawie

  Poranne utrudnienia w okolicy mostu Siekierkowskiego zakończyły się po interwencji policji. Aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali jeden pas ruchu w kierunku Otwocka, co spowodowało duże korki. Kierowcy początkowo próbowali sami usuwać protestujących z jezdni, co spotkało się ze stanowczym komentarzem ze strony policji.

  Napisano czwartek, 11 lipiec 2024 08:11
 • Nastoletni porywacze z Ukrainy zatrzymani w Warszawie
  Nastoletni porywacze z Ukrainy zatrzymani w Warszawie

  Czterech nastolatków z Ukrainy, w wieku od 15 do 19 lat, zostało zatrzymanych przez warszawską policję na Pradze Północ za porwanie młodego mężczyzny. Dwóch pełnoletnich zostało osadzonych w areszcie, podczas gdy dwóch młodszych trafiło do schroniska dla nieletnich.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 12:42
 • Konfrontacja na ulicach Warszawy
  Konfrontacja na ulicach Warszawy

  W Warszawie doszło do napiętej sytuacji, gdy aktywiści z grupy "Ostatnie Pokolenie" zablokowali ruch na jednym z głównych skrzyżowań. Kierowcy zareagowali agresją, a policja musiała interweniować, aby uspokoić sytuację.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 07:41
 • Zamknięte ulice i utrudnienia w ruchu w Warszawie
  Zamknięte ulice i utrudnienia w ruchu w Warszawie

  Mieszkańcy Warszawy doświadczyli 8 lipca poważnych utrudnień w ruchu miejskim z powodu niezapowiedzianej wizyty prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Zamknięte ulice, korki oraz zmienione trasy komunikacji miejskiej były efektem działań służb porządkowych.

  Napisano poniedziałek, 08 lipiec 2024 15:28
 • Wielka kradzież w szpitalu w Warszawie
  Wielka kradzież w szpitalu w Warszawie

  Dwóch byłych pracowników szpitalnej kuchni w Warszawie może spędzić nawet 10 lat za kratkami za serię kradzieży żywności o wartości przekraczającej 80 tys. złotych. Mężczyźni dokonali co najmniej 10 napadów na zaopatrzenie kuchni, przywłaszczając różnorodne produkty, od mięs po produkty mleczne.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 10:36
 • Policja nie przyjęła zgłoszenia o molestowaniu na warszawskim skrzyżowaniu
  Policja nie przyjęła zgłoszenia o molestowaniu na warszawskim skrzyżowaniu

  Monitoring, oświetlenie i obecność innych osób nie przeszkodziły mężczyźnie w molestowaniu kobiety na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. Poszkodowana Magda, usłyszała od policjantki, że to "zwykły wybryk" i zgłoszenie może dokonać następnego dnia.

  Napisano czwartek, 04 lipiec 2024 17:25
 • 80-latka raniona, sprawcom grozi 20 lat więzienia w Ostrowi Mazowieckiej
  80-latka raniona, sprawcom grozi 20 lat więzienia w Ostrowi Mazowieckiej

  W brutalnym rozboju w Ostrowi Mazowieckiej sprawcy ranili 80-letnią ekspedientkę i ukradli pieniądze z kasy. Za ich przestępstwo grozi im teraz do 20 lat więzienia.

  Napisano środa, 03 lipiec 2024 15:10

Ciekawe artykuły

 • 1