czwartek, 01 grudzień 2022 11:28

Jak rosną włosy i co ma na to wpływ?

zdrowe włosy zdrowe włosy

Chcąc poprawić zdrowie włosów, warto wiedzieć czym tak na prawdę włosy są i co wpływa na ich porost. Zapewne nie wiele ludzi wie, że włosy rosną w pewnych fazach i jest to ściśle powiązane z wieloma czynnikami.

Czasami wystarczy tak niewiele, aby poprawić stan zdrowia włosów, że aż wydaje się to niemożliwe. Jednak, aby tak się stało należy posiąść przynajmniej podstawową wiedzę na temat rozwoju włosów. Wówczas będziemy w stanie skutecznie wspierać ten proces.

Wzrost włosów - jak rosną włosy?

Wzrost włosów to proces, który rozpoczyna się w mieszku włosowym, który znajduje się wewnątrz skóry. Mieszki włosowe produkują keratynę, twarde białko, które tworzy trzon włosa w trzech fazach:

Faza anagenu: Jest to faza aktywnego wzrostu. Podczas tego etapu brodawka mieszka włosowego wypycha rosnącą część włosa w górę i na zewnątrz skóry. Jeśli łysiejesz lub masz przerzedzone włosy, to dlatego, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości składników odżywczych, aby utrzymać silną fazę anagenu.

Faza katagenu: Jest to faza przejściowa, w której wzrost włosów ustaje, a korzeń kurczy się. Komórki wokół niego przechodzą w stan apoptozy (samozniszczenia) i zaczynają obumierać. W tym czasie część włosów będzie wypadać. Normalnym zjawiskiem jest wypadanie około 50-100 włosów dziennie w wyniku tego naturalnego procesu katagenu.

Telogen (faza spoczynku) - jest to okres spoczynku, w którym nowe włosy powstają, ale nie są jeszcze wypychane z powierzchni skóry przez aktywnie rosnące pod nimi. Dzieje się tak przez kilka miesięcy, aż wszystkie stare włosy zostaną wypchnięte na zewnątrz.

 

Folisin

Folisin

Najczęstsze rodzaje łysienia u kobiet i mężczyzn

Łysienie typu męskiego

Łysienie typu męskiego, czyli łysienie androgenowe, jest spowodowane predyspozycjami genetycznymi, ale można je spowolnić stosując odpowiednie leczenie. Łysienie androgenowe występuje, gdy mieszki włosowe stają się mniejsze i z czasem produkują cieńsze włosy. Utrata włosów zwykle zaczyna się od skroni, ale w końcu rozprzestrzenia się na koronę, a czasem na całą skórę głowy.

Łysienie typu żeńskiego

Najczęstszym objawem łysienia typu kobiecego jest stopniowe przerzedzanie się włosów na całej skórze głowy. Z czasem, utrata włosów staje się bardziej wyraźna, zaczynając od przodu skóry głowy, przesuwając się na boki i pokrywając większą część czubka głowy. Wypadanie włosów może rozpocząć się w każdym wieku, ale zwykle postępuje szybciej po menopauzie.

Łysienie typu żeńskiego jest spowodowane przez hormon zwany dihydrotestosteronem (DHT). DHT powoduje, że mieszki włosowe kurczą się i ostatecznie obumierają, blokując testosteron przed przekształceniem w estrogen, co może prowadzić do przerzedzenia włosów. Kobiety mają wyższy poziom DHT niż mężczyźni, co sprawia, że są bardziej narażone na rozwój tego typu łysienia niż mężczyźni.

Niezależnie od rodzaju łysienia, do jego powstawania może przyczynić się wiele czynników: geny, zmiany hormonalne, stres, niewłaściwa dieta

Jak dieta wpływa na włosy?

Włosy składają się z białka, a białko składa się z aminokwasów, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu włosów. Dlatego w swojej diecie musimy o nich pamiętać i dobierać produkty tak, aby stale utrzymywać ich optymalny poziom w organizmie. Znajdują się one w takich produktach jak ryby, kurczak, jajka i nabiał.

Jak więc odnosi się to do Twojej diety? Jeśli nie dostarczasz wystarczającej ilości białka w swojej diecie, może to mieć wpływ na tempo wzrostu włosów i ich grubość. Ważne jest również, aby dostarczać do organizmu niezbędne witaminy i minerały, które również przyczyniają się do zdrowia włosów. Jak najlepiej to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być stosowanie suplementów diety do tego przeznaczonych. Przykładem może być: Folisin. Ciekawe informacje, które również pomogą zadbać nam o zdrowie włosów zawarte są na portalu: new-eclub.com

Czy częste mycie wpływa na wolniejszy porost i wypadanie włosów?

Częste mycie nie jest dobre dla włosów. Może powodować przesuszenie i łamanie, co może prowadzić do wypadania włosów.

Suche włosy są słabsze i bardziej podatne na łamanie. Im częściej myjesz włosy, tym bardziej stają się one suche.

Mieszki włosowe to małe kieszonki w skórze, które wytwarzają nowe włosy, gdy stare wypadają; znajdują się u podstawy każdego pasma włosów na głowie. Gdy mieszki są zdrowe, produkują mocne, nowe włosy, które rosną w normalnym tempie. Jednakże, gdy zbyt często myjesz włosy lub używasz produktów, które są zbyt szorstkie dla skóry głowy, mieszki włosowe mogą ulec uszkodzeniu lub zapaleniu. Stan ten znany jest jako zapalenie mieszków włosowych i może spowolnić tempo wzrostu włosów nawet o 50 procent!

Na portalu: TaneralPro (https://taneralpro2.com/es/locerin-es/) znajdują się ciekawe informacje na temat zdrowia włosów oraz tego jak prawidłowo je pielęgnować. Jeżeli ten temat jest dla Ciebie interesujący to zapraszamy do zapoznania się z publikowanymi tam informacjami.

 • Dlaczego nie warto sprzedawać auta przez portale motoryzacyjne?
  Dlaczego nie warto sprzedawać auta przez portale motoryzacyjne?

  Jeśli planujesz sprzedać swoje auto, zapewne zastanawiasz się, jak to zrobić najlepiej. Często pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam na myśl, jest wystawienie ogłoszenia na portalu motoryzacyjnym. Jednakże, czy rzeczywiście jest to najlepszy wybór? W tym artykule omówimy kilka powodów, dla których nie warto sprzedawać auta przez portale motoryzacyjne.

  Napisano poniedziałek, 20 marzec 2023 17:26
 • Szybkie pożyczki przez internet – co warto wiedzieć na ich temat?
  Szybkie pożyczki przez internet – co warto wiedzieć na ich temat?

  Zaciąganie kredytów czy pożyczek dla wielu osób kojarzy się z wizytą w banku. Jednak jak się okazuje, nie zawsze i nie każdy może otrzymać pożyczkę z banku.

  Napisano piątek, 10 marzec 2023 14:28
 • Na czym polega dopłata do odszkodowania?
  Na czym polega dopłata do odszkodowania?

  Dopłata do odszkodowania to wypłacenie różnicy między odszkodowaniem wypłaconym przez ubezpieczyciela a rzeczywistym odszkodowaniem. Kwota zaniżenia musi być precyzyjnie określona. Można to zrobić poprzez analizę kosztów i korzyści.

  Napisano piątek, 03 luty 2023 12:07
 • Jak rosną włosy i co ma na to wpływ?
  Jak rosną włosy i co ma na to wpływ?

  Chcąc poprawić zdrowie włosów, warto wiedzieć czym tak na prawdę włosy są i co wpływa na ich porost. Zapewne nie wiele ludzi wie, że włosy rosną w pewnych fazach i jest to ściśle powiązane z wieloma czynnikami.

  Napisano czwartek, 01 grudzień 2022 11:28
 • Czym jest usługa pomocy drogowej?
  Czym jest usługa pomocy drogowej?

  Usługa pomocy drogowej to usługa, która zapewnia pomoc w nagłych wypadkach kierowcom pojazdów silnikowych. Jest dostępny w wielu krajach na całym świecie i może być oferowany przez różne organizacje.

  Napisano środa, 23 listopad 2022 19:02
 • Najlepsze prezenty na święta dla kobiet. Zaskocz swoją ukochaną!
  Najlepsze prezenty na święta dla kobiet. Zaskocz swoją ukochaną!

  Święta coraz bliżej, w związku z czym już zaczynamy się zastanawiać nad prezentami dla bliskich. Oto nasze propozycje na prezent dla kobiet! Nie ma szans, że jej się nie spodoba.

  Napisano wtorek, 22 listopad 2022 10:59
 • Wynajem samochodów – sprawdź dlaczego warto!
  Wynajem samochodów – sprawdź dlaczego warto!

  Wynajem samochodów znacznie ułatwia każdą podróż – zarówno bliską, krajową, jak i dalszą, zagraniczną. Własne auto to niezwykła wygoda oraz bezpieczeństwo!

  Napisano sobota, 19 listopad 2022 11:22
 • Księgowość | Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości w firmie?
  Księgowość | Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości w firmie?

  Prowadzenie księgowości jest niebywale czasochłonnym i trudnym zadaniem. Jest to praca, który wymaga ogromnej odpowiedzialności.

  Napisano wtorek, 15 listopad 2022 12:22
 • Dlaczego należy holować samochód i jak robić to bezpiecznie?
  Dlaczego należy holować samochód i jak robić to bezpiecznie?

  Holowanie samochodu nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Musisz to zrobić bezpiecznie i nie uszkodzić auta. Musisz wiedzieć, gdzie zamierzasz odholować samochód, jakiego rodzaju usługi pomocy drogowej będziesz potrzebować i ile to będzie kosztować.

  Napisano czwartek, 10 listopad 2022 13:30
 • Sposób na udany bankiet? Wygodne krzesła bankietowe cateringowe
  Sposób na udany bankiet? Wygodne krzesła bankietowe cateringowe

  Organizując bankiet lub inną tego typu uroczystość, zwykle chcemy, by wszystko podczas tego wydarzenia było dopięte na ostatni guzik i zgrane ze sobą.

  Napisano sobota, 05 listopad 2022 16:16

Ciekawe artykuły

 • 1