Mimo dużego stopnia urbanizacji aż 50% wyspy stanowią lasy złożone z 4000 gatunków drzew, przez co Tajwan nazywany jest czasami ogrodem botanicznym Azji. W kraju panuje klimat zwrotnikowy monsunowy, który oznacza, że zimą temperatura sięga nawet 20 stopni, a lata bywają naprawdę upalne. Poza tym, wyspa jest bardzo deszczowa, a więc wyruszają nad nią należy wyposażyć się w porządny parasol.
Duma Tajwanu - Tajpej
Tajpej jest stolicą Republiki Chińskiej, a także zdecydowanie największym miastem kraju i regionalnym centrum biznesowym. Został założony na początku XVIII wieku przez osadników chińskich, ale jego gruntowna rozbudowa stała się efektem okupacji japońskiej między 1895 a 1945 rokiem. Miasto posiada sieć futurystycznych wieżowców, z których najwyższy sięga 509, 2 m. wysokości, co czyni go jednym z najwyższych budynków świata. Jedną z głównych atrakcji miasta są liczne świątynie na czele z bogato zdobioną, barwną świątynią Longshan, której historia sięga XVIII wieku, a nawiązuje ona do tradycji buddyjskich, taoistycznych oraz konfucjańskich. Koniecznie trzeba zobaczyć też Muzeum Narodowe z najbogatszą kolekcją sztuki chińskiej, które zostały wywiezione podczas ewakuacji Kuomintangu na Tajwan w 1949 roku.
Relaksujące gorące źródła Beitou i Wulai
Niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających Tajwan są gorące źródła w pobliskich stolicy Beitou i Wulai, gdzie urządzono obecnie z myślą o turystach ośrodki wypoczynkowe wzorowane na europejskich spa. Zażyć można w nich relaksującej kąpieli, a także poddać się zabiegom korzystnie wpływającym na delikatność skóry oraz podreperowanie zdrowia. Tradycyjna tajwańska kąpiel odbywa się nago, ale obecnie większość łaźni publicznych nakazuje korzystanie ze strojów kąpielowych. Wokół ośrodków spa powstają typowo turystyczne miasteczka np. w Wulai można zapoznać się z kulturą Aborygenów tajwańskim lub udać się w rejs do pobliskiego wąwozu z urokliwymi wodospadami.
Ostoja tradycji - miasto Lukang
Lukang to niewielkie miasteczko, w którym z powodu zaniechania budowy autostrad i nowoczesnej infrastruktury przetrwał tradycyjny tajwański klimat. Znajduje się tam wiele charakterystycznych świątyń należących do najstarszych na wyspie. Największe znaczenie ma świątynia Tienhou, poświęcona bogini morza i patronce wyspy, Matsu, której historia sięga XVII stulecia, kiedy pierwsi chińscy osadnicy docierali na Tajwan. Jest ona bogato zdobiona złoceniami oraz imponującymi rzeźbami. Niedaleko usytuowana jest druga ważna budowla w mieście - świątynia Longshan, najlepiej zachowana na Tajwanie budowla z czasów dynastii Qing.
Klasztor Chung Tai Chan - dzisiejsze oblicze Tajwanu
Doskonałym przykładem na nowoczesny rozwój tradycyjnej duchowości tajwańskiej jest otwarty w 1990 roku monumentalny klasztor Chung Tai Chan wyposażony w bibliotekę, muzeum oraz centrum konferencyjne. Zbudowany został w całości z drewna tekowego, bez użycia gwoździ. Na pierwszym piętrze świątyni stoją cztery posągi Niebiańskich Królów. Najważniejszym miejscem w gmachu jest natomiast pozłacany posąg Bodhisattva Maitreya, czyli przyszłego Buddy. Wcielenia Buddy znajdują się zresztą w pięknie zdobionych salach na wyższych poziomach: na piętrze szesnastym ulokowano przykładowo aż 20 tysięcy posążków Medycznego Buddy.
Magiczne góry Tajwanu - szczyt Yu-Shan
Tajwan jest przede wszystkim wyspą górzystą. Najwyższy szczyt Yu-Shan i wznosi się na imponującą wysokość 3952 m.n.p.m. Miłośnicy wspinaczki znajdą więc dla siebie niewątpliwie wiele interesujących celów. Szczególnie warty uwagi jest niesamowity wąwóz Taroko, porównywany czasami do amerykańskiego Wielkiego Kanionu. Zbudowany jest z jasnych skał marmurowych, które ukształtowane są w strome zbocza. Krystalicznie czysta, błękitna woda wije się i opada w licznych urokliwych wodospadach. W wąwozie wyznaczono specjalne turystyczne trasy spacerowe, podczas których można podziwiać cuda przyrody nieożywionej, a także licznie wplecione w nie buddyjskie świątynie.
Mapa Tajwanu