poniedziałek, 29 kwiecień 2024 14:16

Wątroba z Litwy uratowała pacjenta w Polsce w Warszawie

Przeszczep wątroby w WArszawie Przeszczep wątroby w WArszawie fot: pixabay

W ramach międzynarodowej współpracy medycznej, policjanci przetransportowali wątrobę z Litwy do Polski, aby uratować życie 49-letniego pacjenta z województwa pomorskiego. Operacja przeszczepienia organu była kwestią życia i śmierci.

Czego się dowiesz:

  • Jakie znaczenie miała międzynarodowa współpraca medyczna w przeszczepie wątroby z Litwy do Polski?
  • Jakie środki transportu użyto do przewozu wątroby i ile czasu trwał lot?
  • Kto miał kluczową rolę w organizacji transportu przeszczepu?
  • Jaki był wynik medyczny dla pacjenta po przeszczepie wątroby?
  • Jakie inne organy były wcześniej transportowane w podobnych misjach ratunkowych?

Akcja ratunkowa w biegu z czasem

Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że w przypadku przeszczepienia wątroby każda minuta ma kluczowe znaczenie. Otrzymany organ był ostatnią szansą dla pacjenta na powrót do zdrowia. Policja, po otrzymaniu informacji o dostępności organu w litewskim szpitalu, zorganizowała szybki transport powietrzny, aby maksymalnie skrócić czas dostawy do Warszawy.\

"Dla naszego pacjenta była to ostatnia szansa na powrót do zdrowia." - Krzysztof Zając

Półtorej godziny w powietrzu

Śmigłowiec Bell-407GXi, należący do Zarządu Lotnictwa Policji, wykonał lot z lądowiska w Budzisku do Warszawy. Jak relacjonuje insp. pil. Robert Sitek, lot trwał około 1,5 godziny w dobrych warunkach atmosferycznych. W trakcie podróży na pokładzie znajdował się kardiochirurg wraz z lodówką, w której przechowywany był przeszczep.

"Dla naszego pacjenta była to ostatnia szansa na powrót do zdrowia." - Krzysztof Zając

Kolejna udana operacja

To już drugi przypadek, gdy polska policja uczestniczy w przewozie organów z Litwy. Wcześniejszy transport dotyczył nerek, które zostały przekazane do Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pacjent, któremu przeszczepiono wątrobę, wraca do zdrowia, co jest kolejnym sukcesem w dziedzinie transgranicznej współpracy medycznej.

Międzynarodowa umowa pomiędzy Polską a Litwą umożliwia ratowanie życia poprzez szybki transport organów do przeszczepu. Dzięki sprawnie przeprowadzonej operacji i współpracy wielu specjalistów, pacjent ma szansę na pełne wyzdrowienie. Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w medycynie.

źródło: tvn24.pl