środa, 26 październik 2022 11:19

Jesienna depresja - jak ją pokonać?

voucher prezentowy voucher prezentowy pixabay

Jeśli powrót do pracy lub szkoły w listopadzie i krótsze, zimniejsze dni wydają się ponurą perspektywą, nie jesteś sam. Jesień może pogorszyć niepokój i depresję, mówią eksperci, więc dlaczego pora roku ma na nas wpływ i czy możemy w jakiś sposób to pokonać?

 

Jakie są objawy jesiennej depresji?

Oznaki i objawy zaburzeń sezonowych obejmują:

 • Uczucie smutku lub frustracji przez większość dnia lub prawie codziennie.
 • Utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały Ci przyjemność
 • Spadek energii i uczucie senności
 • Problemy z zasypianiem przez dłuższy czas
 • Cierpienie z powodu pragnienia węglowodanów, przejadanie się i przybieranie na wadze
 • Trudności z koncentracją

Jedną z naturalnych przyczyn depresji jest niski poziom światła słonecznego, co prowadzi do niskiego poziomu serotoniny. Ten hormon wpływa na nastrój, apetyt i charakter snu, a także wywołuje wzrost hormonu melatoniny, który ma tendencję do powodowania uczucia senności i depresji.

Jak pokonać jesienną depresję?

1.Zacznij coś nowego

Jesień to czas nowych początków, więc jest to okres, w którym można odrzucić to, co może nam przeszkadzać i zacząć próbować różnych aktywności oraz odkrywać swoje hobby. Katalog marzeń przedstawia dziesiątki pomysłów na jesienne aktywności, wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie.

2. Zapewnij sobie więcej światła

Zacznij od spędzania więcej czasu na zewnątrz, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne światło słoneczne. Możesz to zrobić, wstając wcześniej, aby cieszyć się porannym słońcem.

3. Ćwicz na co dzień

Jesień to świetny czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, więc wykorzystaj go w pełni, uprawiając turystykę pieszą, rowerową lub zapisując się na siłownię.

4. Spotkaj się z przyjaciółmi.

Jeśli nie chce ci się brać udział w aktywnościach jednoosobowych, czemu nie zaangażować w to znajomych? Podaruj voucher prezentowy na kurs tańca, kolację czy weekend w górach z najbliższymi i od depresji nie zostanie ani śladu!

5. Zmień swoje myśli

Zamiast kojarzyć jesień z negatywnymi doświadczeniami, możesz spróbować spojrzeć na nią inaczej. Zamiast myśleć, że jest zimno i wciąż tkwisz w środku, możesz spróbować pomyśleć o byciu w ciepłym domku, robiąc cokolwiek, co sprawia, że czujesz się dobrze, jak na przykład oglądanie filmu z gorącym napojem.

 • 26-latek aresztowany za próbę zabójstwa babci
  26-latek aresztowany za próbę zabójstwa babci

  26-letni mieszkaniec lesznowskiej gminy został tymczasowo aresztowany za usiłowanie zabójstwa swojej babci. Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt.

  Napisano wtorek, 16 lipiec 2024 08:39
 • Zapadła się jezdnia pod zaparkowanym autem na ulicy 11 Listopada w Warszawie
  Zapadła się jezdnia pod zaparkowanym autem na ulicy 11 Listopada w Warszawie

  Na ulicy 11 Listopada w Warszawie doszło do niecodziennego zdarzenia. Pod zaparkowanym autem zapadła się jezdnia. Właścicielowi pojazdu z pomocą przyszli strażnicy miejscy, którzy jako pierwsi zauważyli problem.

  Napisano poniedziałek, 15 lipiec 2024 13:16
 • Zatrzymana pijana babcia opiekująca się wnuczką w Warszawie
  Zatrzymana pijana babcia opiekująca się wnuczką w Warszawie

  W Warszawie na Woli 48-letnia kobieta, opiekująca się 2-miesięczną wnuczką, została zatrzymana przez policję. Badanie alkomatem wykazało, że miała ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

  Napisano piątek, 12 lipiec 2024 09:01
 • Usunęli aktywistów z jezdni na Mokotowie Warszawie
  Usunęli aktywistów z jezdni na Mokotowie Warszawie

  Poranne utrudnienia w okolicy mostu Siekierkowskiego zakończyły się po interwencji policji. Aktywiści z Ostatniego Pokolenia zablokowali jeden pas ruchu w kierunku Otwocka, co spowodowało duże korki. Kierowcy początkowo próbowali sami usuwać protestujących z jezdni, co spotkało się ze stanowczym komentarzem ze strony policji.

  Napisano czwartek, 11 lipiec 2024 08:11
 • Nastoletni porywacze z Ukrainy zatrzymani w Warszawie
  Nastoletni porywacze z Ukrainy zatrzymani w Warszawie

  Czterech nastolatków z Ukrainy, w wieku od 15 do 19 lat, zostało zatrzymanych przez warszawską policję na Pradze Północ za porwanie młodego mężczyzny. Dwóch pełnoletnich zostało osadzonych w areszcie, podczas gdy dwóch młodszych trafiło do schroniska dla nieletnich.

  Napisano środa, 10 lipiec 2024 12:42
 • Konfrontacja na ulicach Warszawy
  Konfrontacja na ulicach Warszawy

  W Warszawie doszło do napiętej sytuacji, gdy aktywiści z grupy "Ostatnie Pokolenie" zablokowali ruch na jednym z głównych skrzyżowań. Kierowcy zareagowali agresją, a policja musiała interweniować, aby uspokoić sytuację.

  Napisano wtorek, 09 lipiec 2024 07:41
 • Zamknięte ulice i utrudnienia w ruchu w Warszawie
  Zamknięte ulice i utrudnienia w ruchu w Warszawie

  Mieszkańcy Warszawy doświadczyli 8 lipca poważnych utrudnień w ruchu miejskim z powodu niezapowiedzianej wizyty prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Zamknięte ulice, korki oraz zmienione trasy komunikacji miejskiej były efektem działań służb porządkowych.

  Napisano poniedziałek, 08 lipiec 2024 15:28
 • Wielka kradzież w szpitalu w Warszawie
  Wielka kradzież w szpitalu w Warszawie

  Dwóch byłych pracowników szpitalnej kuchni w Warszawie może spędzić nawet 10 lat za kratkami za serię kradzieży żywności o wartości przekraczającej 80 tys. złotych. Mężczyźni dokonali co najmniej 10 napadów na zaopatrzenie kuchni, przywłaszczając różnorodne produkty, od mięs po produkty mleczne.

  Napisano piątek, 05 lipiec 2024 10:36
 • Policja nie przyjęła zgłoszenia o molestowaniu na warszawskim skrzyżowaniu
  Policja nie przyjęła zgłoszenia o molestowaniu na warszawskim skrzyżowaniu

  Monitoring, oświetlenie i obecność innych osób nie przeszkodziły mężczyźnie w molestowaniu kobiety na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. Poszkodowana Magda, usłyszała od policjantki, że to "zwykły wybryk" i zgłoszenie może dokonać następnego dnia.

  Napisano czwartek, 04 lipiec 2024 17:25
 • 80-latka raniona, sprawcom grozi 20 lat więzienia w Ostrowi Mazowieckiej
  80-latka raniona, sprawcom grozi 20 lat więzienia w Ostrowi Mazowieckiej

  W brutalnym rozboju w Ostrowi Mazowieckiej sprawcy ranili 80-letnią ekspedientkę i ukradli pieniądze z kasy. Za ich przestępstwo grozi im teraz do 20 lat więzienia.

  Napisano środa, 03 lipiec 2024 15:10

Ciekawe artykuły

 • 1