środa, 26 październik 2022 11:19

Jesienna depresja - jak ją pokonać?

voucher prezentowy voucher prezentowy pixabay

Jeśli powrót do pracy lub szkoły w listopadzie i krótsze, zimniejsze dni wydają się ponurą perspektywą, nie jesteś sam. Jesień może pogorszyć niepokój i depresję, mówią eksperci, więc dlaczego pora roku ma na nas wpływ i czy możemy w jakiś sposób to pokonać?

 

Jakie są objawy jesiennej depresji?

Oznaki i objawy zaburzeń sezonowych obejmują:

 • Uczucie smutku lub frustracji przez większość dnia lub prawie codziennie.
 • Utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały Ci przyjemność
 • Spadek energii i uczucie senności
 • Problemy z zasypianiem przez dłuższy czas
 • Cierpienie z powodu pragnienia węglowodanów, przejadanie się i przybieranie na wadze
 • Trudności z koncentracją

Jedną z naturalnych przyczyn depresji jest niski poziom światła słonecznego, co prowadzi do niskiego poziomu serotoniny. Ten hormon wpływa na nastrój, apetyt i charakter snu, a także wywołuje wzrost hormonu melatoniny, który ma tendencję do powodowania uczucia senności i depresji.

Jak pokonać jesienną depresję?

1.Zacznij coś nowego

Jesień to czas nowych początków, więc jest to okres, w którym można odrzucić to, co może nam przeszkadzać i zacząć próbować różnych aktywności oraz odkrywać swoje hobby. Katalog marzeń przedstawia dziesiątki pomysłów na jesienne aktywności, wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie.

2. Zapewnij sobie więcej światła

Zacznij od spędzania więcej czasu na zewnątrz, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne światło słoneczne. Możesz to zrobić, wstając wcześniej, aby cieszyć się porannym słońcem.

3. Ćwicz na co dzień

Jesień to świetny czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, więc wykorzystaj go w pełni, uprawiając turystykę pieszą, rowerową lub zapisując się na siłownię.

4. Spotkaj się z przyjaciółmi.

Jeśli nie chce ci się brać udział w aktywnościach jednoosobowych, czemu nie zaangażować w to znajomych? Podaruj voucher prezentowy na kurs tańca, kolację czy weekend w górach z najbliższymi i od depresji nie zostanie ani śladu!

5. Zmień swoje myśli

Zamiast kojarzyć jesień z negatywnymi doświadczeniami, możesz spróbować spojrzeć na nią inaczej. Zamiast myśleć, że jest zimno i wciąż tkwisz w środku, możesz spróbować pomyśleć o byciu w ciepłym domku, robiąc cokolwiek, co sprawia, że czujesz się dobrze, jak na przykład oglądanie filmu z gorącym napojem.

 • Jak rosną włosy i co ma na to wpływ?
  Jak rosną włosy i co ma na to wpływ?

  Chcąc poprawić zdrowie włosów, warto wiedzieć czym tak na prawdę włosy są i co wpływa na ich porost. Zapewne nie wiele ludzi wie, że włosy rosną w pewnych fazach i jest to ściśle powiązane z wieloma czynnikami.

  Napisano czwartek, 01 grudzień 2022 11:28
 • Czym jest usługa pomocy drogowej?
  Czym jest usługa pomocy drogowej?

  Usługa pomocy drogowej to usługa, która zapewnia pomoc w nagłych wypadkach kierowcom pojazdów silnikowych. Jest dostępny w wielu krajach na całym świecie i może być oferowany przez różne organizacje.

  Napisano środa, 23 listopad 2022 19:02
 • Najlepsze prezenty na święta dla kobiet. Zaskocz swoją ukochaną!
  Najlepsze prezenty na święta dla kobiet. Zaskocz swoją ukochaną!

  Święta coraz bliżej, w związku z czym już zaczynamy się zastanawiać nad prezentami dla bliskich. Oto nasze propozycje na prezent dla kobiet! Nie ma szans, że jej się nie spodoba.

  Napisano wtorek, 22 listopad 2022 10:59
 • Wynajem samochodów – sprawdź dlaczego warto!
  Wynajem samochodów – sprawdź dlaczego warto!

  Wynajem samochodów znacznie ułatwia każdą podróż – zarówno bliską, krajową, jak i dalszą, zagraniczną. Własne auto to niezwykła wygoda oraz bezpieczeństwo!

  Napisano sobota, 19 listopad 2022 11:22
 • Księgowość | Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości w firmie?
  Księgowość | Dlaczego warto zlecić prowadzenie księgowości w firmie?

  Prowadzenie księgowości jest niebywale czasochłonnym i trudnym zadaniem. Jest to praca, który wymaga ogromnej odpowiedzialności.

  Napisano wtorek, 15 listopad 2022 12:22
 • Dlaczego należy holować samochód i jak robić to bezpiecznie?
  Dlaczego należy holować samochód i jak robić to bezpiecznie?

  Holowanie samochodu nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Musisz to zrobić bezpiecznie i nie uszkodzić auta. Musisz wiedzieć, gdzie zamierzasz odholować samochód, jakiego rodzaju usługi pomocy drogowej będziesz potrzebować i ile to będzie kosztować.

  Napisano czwartek, 10 listopad 2022 13:30
 • Sposób na udany bankiet? Wygodne krzesła bankietowe cateringowe
  Sposób na udany bankiet? Wygodne krzesła bankietowe cateringowe

  Organizując bankiet lub inną tego typu uroczystość, zwykle chcemy, by wszystko podczas tego wydarzenia było dopięte na ostatni guzik i zgrane ze sobą.

  Napisano sobota, 05 listopad 2022 16:16
 • Skup złota pozwala na pozyskanie wartościowego metalu
  Skup złota pozwala na pozyskanie wartościowego metalu

  Mając na uwadze fakt, że inflacja staje się, coraz większym zagrożeniem gospodarczym wiele świadomych osób szuka właściwej możliwości na to, aby zainwestować ciężko zarobione oszczędności.

  Napisano wtorek, 01 listopad 2022 09:19
 • Jesienna depresja - jak ją pokonać?
  Jesienna depresja - jak ją pokonać?

  Jeśli powrót do pracy lub szkoły w listopadzie i krótsze, zimniejsze dni wydają się ponurą perspektywą, nie jesteś sam. Jesień może pogorszyć niepokój i depresję, mówią eksperci, więc dlaczego pora roku ma na nas wpływ i czy możemy w jakiś sposób to pokonać?

  Napisano środa, 26 październik 2022 11:19
 • Peruki lace front - nie do rozpoznania
  Peruki lace front - nie do rozpoznania

  Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów peruk i ich czepków. Lace front jest jednym z nich. Nazwa ta pochodzi od koronkowej siateczki, która jest zamocowana w miejscu linii czoła. 

  Napisano wtorek, 18 październik 2022 07:00

Ciekawe artykuły

 • 1