czwartek, 18 kwiecień 2024 14:17

Masowe zatrucie w szkole pod Warszawą

Ewakuacja uczniów Szkoły Podstawowej Ewakuacja uczniów Szkoły Podstawowej fot: pixabay

12 kwietnia w Zespole Szkół Powiatowych im. majora Henryka Sucharskiego w Przasnyszu doszło do niepokojącego incydentu, który wymagał ewakuacji 340 osób, w tym uczniów i personelu szkolnego. Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu, nadzorowana przez Elżbietę Łukasiewicz z Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

 

Czego się dowiesz

  • Co było przyczyną ewakuacji Zespołu Szkół Powiatowych im. majora Henryka Sucharskiego w Przasnyszu?
  • Jakie działania podjęła straż pożarna po zgłoszeniu zatrucia w szkole?
  • Jakie środki bezpieczeństwa zastosowano w odpowiedzi na zdarzenie?
  • Jakie są główne cele śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Przasnyszu?
  • Ile osób zostało poszkodowanych podczas zatrucia i jakie działania podjęto w ich sprawie?

Dramatyczne wydarzenia w szkole

Zdarzenie rozpoczęło się, gdy uczniowie na pierwszym piętrze szkoły zaczęli uskarżać się na bóle brzucha, zawroty głowy oraz wymioty. Niezwłocznie podjęto decyzję o ewakuacji. Na miejsce przybyło 16 zespołów strażackich, w tym specjalistyczna grupa chemiczno-ekologiczna z Ciechanowa. Strażacy natychmiast rozstawili namiot medyczny, by udzielać pierwszej pomocy.

Śledztwo w toku

Prokuratura zabezpieczyła nagrania z kamer monitoringu oraz przeprowadziła pierwsze przesłuchania świadków, w tym wicedyrektora szkoły i dwóch woźnych. W dalszym etapie przewidziano przesłuchania poszkodowanych oraz innych pracowników i uczniów. Celem jest ustalenie źródła zatrucia oraz ewentualnych błędów, które mogły przyczynić się do zdarzenia.

"Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu nadzoruje dochodzenie w sprawie narażenia uczniów Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu przy Sadowej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w dniu 12 kwietnia 2024 roku, tj. o czyn z art.160 §1 k.k" - Elżbieta Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Następne kroki i dalsze działania

Aktualnie poszkodowanych jest 41 osób, z czego część trafiła do szpitali w Przasnyszu i Ciechanowie. Straż pożarna, po przeprowadzonych pomiarach, nie stwierdziła obecności szkodliwych substancji w budynku. Wyniki śledztwa będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłych działań prewencyjnych i bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych.

źródło: tvn24.pl